BHP na budowie

BHP na budowie

Podczas pracy na budowie, pracownicy są narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jakieś materiały mogą się na nich wylać, mogą także skaleczyć się przykładowo o wystające drewno. Takie przykłady można oczywiście mnożyć, ponieważ na budowie rzeczywiście bardzo dużo się dzieje. Dlatego też każdy pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków, musi posiadać odpowiedni sprzęt oraz odzież. To zapewnić musi natomiast pracodawca, który jest zobligowany do tego przez Kodeks Pracy.

 

Jaką odzież pracodawca musi zapewnić swojemu pracownikowi?

Takie ubrania zgodne z wytycznymi BHP, przede wszystkim muszą być wytrzymałe oraz dobrej jakości. Powinny także posiadać wszelkie atesty, które potwierdzają ich nadawanie się właśnie na budowę. Takie ubranie powinno być również dostosowywane do pory roku. Latem musi być ono nieco lżejsze, a zimą ciepłe. Nie może ono być również niewygodne czy też niekomfortowe. Pracownik musi odczuwać swobodę podczas wykonywania swoich obowiązków, dlatego ubranie zawsze musi być dopasowane i w odpowiednim rozmiarze.

Ubranie robocze musi być także odporne na rozdarcia, przewiewne. W przypadku pracy na budowie najlepiej by posiadało ono także sporą ilość kieszonek. Każdy pracownik budowy potrzebuje od czasu do czasu jakiejś śrubki czy też gwoździa. Dla usprawnienia swojej pracy dobrze by miał miejsce, w którym będzie mógł je schować. Poza tym ważne w tej pracy są również nakolanniki. Na budowie często trzeba pracować na kolanach, ponieważ powierzchnie są zróżnicowane. Niekiedy trzeba dosięgnąć miejsca, co na stojąco nie jest możliwe. Nakolanniki natomiast sprawiają, że pracownik jest znacznie lepiej zabezpieczony.

 

Buty

Oczywiście prócz odzieży, w takiej pracy nie można również zapominać o wygodnych i komfortowych butach. Najważniejsze jest oczywiście to, by pracownik mógł się w nich swobodnie poruszać. Poza tym takie buty muszą mieć również odpowiednie podbicie, odporne na przebicia za pomocą ostrych przedmiotów. Dzięki temu pracownik jest chroniony, chociażby przed tym, by nie przebić sobie nogi gwoździem. Jeśli budowa jest szczególnie wymagająca i istnieje przykładowo ryzyko skręcenia kostki, wówczas pracownik powinien być zaopatrzony w bardzo dobrej jakości obuwie za kostkę.

 

Niezbędne są także różne akcesoria, służące do zabezpieczenia ciała. Warto by pracownicy posiadali przede wszystkim rękawice. To bardzo ważne, ponieważ podczas pracy ręce są szczególnie narażone na urazy. Obecnie na rynku można otrzymać rękawice posiadające bardzo różnorodne cechy. Przykładowo odporne na porażenia prądem czy też antyprzepięciowe. W zależności od tego, jaką pracę wykonuje dany pracownik, można zapewnić mu odpowiednie rękawice.

Poza tym ważne na budowie są również okulary. Pyły, różne przycinki drzew itp., sprawiają, że oczy są szczególnie narażone na przedostanie się do nich zanieczyszczeń. To natomiast może umożliwić pracownikowi całkowicie wykonywanie swoich obowiązków. Dlatego odpowiednie okulary na gumce sprawiają, że praca na budowie staje się dużo bezpieczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat