Diamenty klasy przemysłowej

Diamenty klasy przemysłowej

Diament jest zdecydowanie, jednym spośród najmocniejszych na świecie materiałów stosowanych do krojenia, borowania, polerowania i czyszczenia materiałów budowlanych. Prefabrykaty diamentowe mocowane na metalicznym kadłubie tarczy składają się z przeróżnego typu pyłów metali – ( kobaltu, miedzi, brązu i tungstenu z dodatkiem karbidu ) połączonych ze syntetycznymi diamentami jakie występują w przebiegu syntezy z grafitu. Wyróżniamy różnorodne formy diamentów sztucznych we współzależności od ich wielkości, systematycznego kształtu i ilości zabrudzeń. Dzięki w/w mieszaninie tworzymy  spoiwo, jakie tworzy ziarenka diamentu w kawałku. We współzależności od wykorzystania ( tzn: ciętego, produkowanego materiału ) segmentu diamentowego tworzy się różnorodne kompozycje z prochów metali i diamentów syntetycznych. Diamenty dzielimy tylko i wyłącznie na diamenty przemysłowe i diamenty jubilerskie.

 

Diament, czy nie diament?

 

Słowo diament określamy tylko prawdziwe diamnety. Diamenty uzyskane na drodze syntezy bądź innymi metodami, jakie mają tożsame właściwości fizyczne, sztuczne oraz strukturalne jak naturalne, określamy syntetycznymi diamentami. Do wytwarzania diamentu syntetycznego wykorzystuje się węgla, niejednokrotnie w postaci grafitu, jaki nagrzany do temperatury 2500 °C poddany jest prasowaniu. Uzyskane w tenże sposób diamenty wyróżniają się złą barwą oraz niewielką klarownością. Stosowane są zwłaszcza do celów przemysłowych.

 

Skąd pochodzi diament?

 

W Indiach mieści się najstarsza oraz jedna spośród najważniejszych z kopalń diamentów o nazwie Golkonda. Niestety od dawna jest ona nieczynna. Najbogatsza pod względem ilości złoża kopalnia mieści się tymczasem na innym kontynencie, zatem w południowej części Afryki. W Transwalu nad rzeką Vaal wydobywanie owego kamienia szlachetnego walnie przyczyniło się do określenia genezy diamentu w naturze. Oraz jedynie tam, w cztery lata po skończonej pierwszej wojnie światowej, wydobyto aż 127 milionów karatów (blisko 25 ton). Pozostałe znane miejsca na mapie globu słynące z wydobycia opisywanego minerału to m.in. słoneczna Kalifornia, Meksyk i Australia. Na dzień dzisiejszy przeszło 75% wydobywanych diamentów służy do rozwoju przemysłu. Z owego także powodu określamy je mianem diamentów przemysłowych.  Nie znaczy to jednakże, że ograniczyła się rola diamentów w jubilerstwie. Wprost przeciwnie! Diamenty wciąż są – oraz prawdopodobnie wciąż będą – minerałem cieszącym się niegasnącym pragnieniem klientów salonów jubilerskich.

 

Ważną zaletą jest czystość diamentu. Doskonale czyste diamenty w naturze nie egzystują, wszelkie mają pewne niewielkie chociaż wtrącenia i naruszenie formy kryształowej, jakie wywołują obniżenie przezroczystości oraz niewłaściwe załamania światła. Czystość diamentów charakteryzuje się przy pomocy międzynarodowej klasyfikacji, zawierającej sześć kategorii, określonych od skrótów angielskich terminów. Za czyste (internally flawless-IF) uznaje się kamienie, w jakich nie widać zabrudzeń pod 10-krotnych powiększeniem.

 

One thought on “Diamenty klasy przemysłowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat