Czym kierować się przy wyborze tarczy diamentowej? Parametry

Czym kierować się przy wyborze tarczy diamentowej? Parametry

Na rynku znajdziemy różne rodzaje tarcz diamentowych, których odpowiednie parametry sprawiają, że mogą być stosowane do wybranego typu powierzchni. Dostępne są również tarcze uniwersalne, które charakteryzują się wygodą w użytkowaniu i są najczęściej stosowane, gdy tniemy różnorodne materiały, jednak wpływa to na obniżenie jakości takiego cięcia i mniejszą wytrzymałością? Jak zatem wybrać tarczę dostosowaną do Twoich potrzeb?

 

RODZAJE TARCZ DIAMENTOWYCH DOSTOSOWANE DO TWOICH POTRZEB

Zanim poznasz parametry tarcz diamentowanych warto zastanowić się do czego planujesz wykorzystać to urządzenie. To pozwoli na eliminację pozostałych wariantów i ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji. Do podstawowych rodzajów tarcz można zaliczyć:

  • Tarczę diamentową z bieżnią ciągłą – która wybierana jest przede wszystkim do obróbki materiałów twardych, ale kruchych (jak np. glazura czy gres).
  • Tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin – jej zastosowanie jest dość uniwersalne. Często wykorzystywana jest do betonu, cegieł, ale także pracy z materiałami kruchymi.
  • Tarcza diamentowa segmentowa ze szczelinami – która stosowana jest m.in. do miękkich cegieł, betonu czy dachówek.

 

POZOSTAŁE PARAMETRY

Rozmiar tarczy – średnica tarczy przekłada się na zastosowanie urządzenia. Im mniejsza średnica, tym mniejszy blok materiału możemy przeciąć, a także możemy stosować taką tarczę do sprzętów cechujących się niewielką mocą. Takie rozwiązanie będzie idealne do cięcia ceramiki, szkła czy kostki brukowej. Jeśli jednak planujemy wykorzystać tarczę diamentową do powierzchni dużych rozmiarów – betonu, drewna – należy wybrać większą średnicę tarczy.

Grubość tarczy – to kolejny parametr, który musisz dopasować do przeznaczenia danej tarczy. Zwykłe cięcia pozwalają na wybór tarczy zdecydowanie cieńszej niż używanie jej do ścierania powierzchni. W przypadku szlifowania materiałów warto zdecydować się na tarczę grubszą – inaczej szybko ulegnie zniszczeniu.

Prędkość skrawania – to następny czynnik, który powinniśmy dobrać do powierzchni materiału, z którym pracujemy. Cięcie tworzywa twardego oraz zwartego wymaga zastosowania mniejszej prędkości skrawania, zaś materiałów o średniej twardości – większej prędkości cięcia (powyżej 40m/s). Aby czynność ta przebiegała prawidłowo i optymalnie należy używać produktu zgodnie z zaleceniami – zbyt mały nacisk może spowodować zanik samoostrzenia się tarczy, a za duży odpowiada za szybsze zużycie tarczy.

Zęby – ich rola jest szczególnie ważna w przypadku pracy z drewnem. Im więcej zębów zawiera tarcza, tym twardszy materiał możemy nią ciąć. Ponadto, do twardych powierzchni warto zastosować płaskie, trapezowe zęby tarczy diamentowej.

Średnica otworu mocującego – przed zakupem należy sprawdzić, czy dana tarcza diamentowa będzie pasować do swojego napędu, czyli naszego urządzenia.

Wielorazowe ostrzenie – stanowi szczególnie ważną właściwość tarczy dla osób, które planują wielokrotne używanie tego urządzenia. Niektóre modele zużywają się bardzo szybko, dlatego gdy będziemy korzystać z cięć wiele razy, warto postawić na tarczę, która daje możliwość naostrzenia.

 

To tylko niektóre z parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Nie istnieje jedna, idealna tarcza diamentowa do każdego rodzaju powierzchni, a dobór odpowiedniego sprzętu powinien być dostosowany do własnych potrzeb i preferencji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat