Czym właściwie jest tarcza diamentowa?

Czym właściwie jest tarcza diamentowa?

Cięcie materiałów jest to bardzo powszechny proces technologiczny, który wykonuje się  w wielu dziedzinach; na budowach, w fabrykach, wypożyczalniach,  Bardzo wiele branż korzysta z cięcia, jest ono niezbędne podczas prefabrykacji konstrukcji budowlanych, remontach, wykończeniach itp. Każdy, kto działa w tych dziedzinach na pewno słyszał co to jest tarcza diamentowa. W tym tekście przybliżamy znacznie tarczy diamentowej i dokładnie wyjaśniamy czym ona jest i do czego służy.

szybkość cięcia betonu
Tarcza Diamentowa -Ciecie betonu

Tarcza diamentowa, czyli właściwie co?

 

 

Niestety, ale nazwa w tym przypadku jest bardzo myląca, ponieważ tarcza nie jest wykonana  z diamentów naturalnych jakby się mogło wydawać wielu osobom. Jednak nazwa nie jest wymyślona na potrzeby marketingu aby zwiększyć sprzedaż. Tarcze wykonujemy ze stalowego dysku i segmentów wykonanych z mieszanki stopu metali i diamentów syntetycznych. Są różne rodzaje tych narzędzi, tarcze galwaniczne gdzie diament obsypywany jest na obrzeża tarcz. Od niedawna narzędzia wytwarzamy w technologii  lutowania próżniowego,  wtopiamy w korpus tarczy duże kryształy diamentów. Następna grupa to, zgrzewane lub spawane laserowo, w tych technologiach wytworzenia łączy się salowy dysk  z wcześniej wykonanymi segmentami. Tak powstaje produkt finalny, który można kupić w sklepie. Za ostrość tarczy odpowiada ułożenie diamentów i składu mieszanki proszków metali, więc jest to bardzo ważny element każdej produkcji.

 

Do czego służy tarcza diamentowa?

 

 

Zastosowań tego produktu jest bardzo dużo, dlatego są one tak bardzo popularne w różnych gałęziach gospodarki przeważają jednak w budownictwie. Tarcze diamentowe mają bardzo szerokie zastosowanie, które można wykorzystać, podczas pracy. Służą one do cięcia:

– betonu,

– żelbetonu,,

– szkła,

– glazury,

– asfaltu,

– tworzyw sztucznych,

– ceramiki,

– metalu,

– kamienia naturalnego.

– a nawet drewna,,

Jak widać wykorzystujemy je do bardzo wielu procesów, więc przedsiębiorstwa produkcyjne, budowlane i remontowe zazwyczaj zaopatrują się w ten produkt w celu polepszenia jakości swojej pracy.

 

Tarcze diamentowe do cięcia betonu, gresu, kamienia i wielu innych materiałów
Tarcze diamentowe do cięcia betonu, gresu, kamienia i wielu innych materiałów budowlanych

Podział tarcz diamentowych

 

 

Dzieli się je zazwyczaj na kilka rodzaji. Z pewnością można znaleźć jeszcze inne podziały, jednak najczęściej wykorzystuje się poniższy.

1. Tarcza diamentowa segmentowa typu blokowego

Ostrza tarczy montujemy na stalowym dysku. Stosujemy również odstępy między segmentami, które spowodują, że cały proces cięcia będzie szybszy i łatwiejszy. Dzięki temu Redukujemy opór powstający podczas procesu wycierania materiałów przez diamenty. Temperatura, która podczas cięcia może być bardzo wysoka. Tarcza ta służy przede wszystkim do cięcia betonów, cegieł i innych twardych materiałów.

2. Tarcza diamentowa segmentowa turbo

Różni się ona od pierwszej tylko i wyłącznie segmentem. Segment stosowany w tego typu tarczy nie  jest pełny, dzięki temu zmniejszamy powierzchnię styku z materiałem. Tego typu tarcza tnie dużo szybciej materiał odbywa się to niestety kosztem żywotności.  Przeznaczmy ją do cięcia betonu, a także materiałów kruchych, dlatego bardzo często nazywa się ją alternatywnie tarczą uniwersalną, która zawsze znajdzie swoje zastosowanie.

3. Tarcza diamentowa z segmentem ciągłym

W odróżnieniu od poprzednich rodzajów. Tarcza ta nie posiada żadnych wcięć i warstwa diamentowa rozłożona jest na całej powierzchni. Takie skonstruowanie tarczy pozwala na pracę z materiałami twardymi, a także bardzo kruchymi. Nada się ona świetnie do cięcia gresu lub glazury ponieważ zostawia bardzo równy rzaz.

 

Tarcze diamentowe różnią się od siebie jeszcze prędkością cięcia, a także jakością rzazu. Kupując ją należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników i na parametrach jakie są dla nas istotne.

Tabela zalecanych obrotów dla tarcz diamentowych
Jak naostrzyć tarczę diamentową? Tabela zalecanych obrotów dla tarcz diamentowych

Tabela Obrotów optymalnych dla Tarcz Diamentowych>>>

 

Tarcza Diamentowa do żelbetu Veyron 15
Tarcza diamentowa do betonu Veyron 15 .

CZĘSTO ZADAJESZ SOBIE PYTANIE, JAKĄ TARCZĘ DIAMENTOWĄ ZASTOSOWAĆ DO MOCNO ZAWIBROWANIEGO ŻELBETONU ?Odpowiedz na to pytanie znajdziesz w naszym artykule >>>

 

 

8 thoughts on “Czym właściwie jest tarcza diamentowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *