Dbamy o tarcze diamentowe

Dbamy o tarcze diamentowe

Jak powszechnie wiadomo, wykorzystanie diamentu do produkcji narzędzi jest podyktowane bardzo dużą wytrzymałością tego materiału. Dlatego właśnie diamentowe narzędzia uchodzą za jedna z najtrwalszych narzędzi, w jakie możemy wyposażyć swój warsztat. Ze względu na swoją wysoką jakość, ceny takich narzędzi są wyższe niż ceny innych standardowych narzędzi, dlatego tym bardziej, jeżeli zapłaciliśmy za swoje narzędzia odpowiednią cenę, powinniśmy o nie dbać. Poniżej przedstawione są wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób powinniśmy dbać o diamentowe narzędzia. Odpowiednia pielęgnacja pomoże długo cieszyć się zakupioną tarczą.

Wybór odpowiedniego narzędzia do pracy, jaka ma być wykonana

Pierwsza i najważniejsza kwestia, która wpłynie na żywotność naszych narzędzi to ich właściwe przeznaczenie. Każde z narzędzi diamentowych jest przeznaczone do innego rodzaju pracy. Dlatego przed wykorzystaniem konkretnego narzędzia, warto zastanowić się, czy materiał, jaki chcemy obrobić, jest odpowiedni dla naszego narzędzia. Istotną kwestią jest też sposób, w jaki chcemy wykorzystać nasze narzędzie. Warto stosować się do precyzyjnych wytycznych producenta względem wykorzystania danego narzędzia, co pozwoli nam cieszyć się jego wysoką jakością przez długi czas. Kolejnym, bardzo istotnym punktem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest prędkość obrotów naszego narzędzia diamentowego. Jeżeli praca narzędzia okaże się zbyt szybka lub wręcz przeciwnie, zbyt wolna w stosunku do materiału, na którym pracujemy, możemy wydzielać ciepło, które w prostej linii prowadzi do awarii naszego urządzenia. Odpowiednim lekiem na taką sytuację jest wykorzystanie chłodziw, począwszy od wody aż do specjalnych chłodzących preparatów.

 

Regularne czyszczenie narzędzia

Podobnie jak inne narzędzia, diamentowe urządzenia również powinny być regularnie czyszczone. Podczas wykonywania pracy, w trudno dostępnych miejscach mogą pojawić się zanieczyszczenia takie jak kurz, pył czy drobinki materiały, który ostatnio obrabialiśmy. Zawsze po zakończonej pracy powinniśmy dokładnie przejrzeć nasze narzędzie i oczyścić je z wszystkich niepowołanych zanieczyszczeń. Taka praktyka zagwarantuje nam brak przykrych niespodzianek podczas ponownego uruchomienia urządzenia.

 

Ostrzenie narzędzi diamentowych, gdy sytuacja tego wymaga

Ostatnim, lecz równie ważnych krokiem pielęgnacji narzędzi diamentowych jest ich ostrzenie. Wykonując pracę na dowolnym materiale, diamentowa powierzchnia narzędzia również ulega ścieraniu. To sprawia, iż w pewnym momencie kryształki diamentu, czyli głównego materiału, któremu zawdzięczamy skuteczność narzędzia, mogą się kruszyć. Gdy zauważymy taką sytuację, niezwłocznie powinniśmy przystąpić do ostrzenia narzędzia. Narzędzie powinno być wyszlifowane w taki sposób, by powierzchnia narzędzia była absolutnie gładka. Najłatwiejszym sposobem na ostrzenie narzędzi diamentowych jest wykorzystanie korundu lub piaskowca. Jeśli nie jesteśmy pewni naszej skuteczności ostrzenia narzędzia diamentowego, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat