Dobór narzędzi diamentowych do mocy maszyn i elektronarzędzi tnących

Dobór narzędzi diamentowych do mocy maszyn i elektronarzędzi tnących

Do prac montażowych wykorzystujemy przede wszystkim elektronarzędzi, jakimi wycina się rowki oraz przewody pod instalacje elektryczne, ocieplanie oraz armatury higieniczne. Do cięcia w produktach odpornych, takich jak beton, to główne narzędzia, stosowane w pracach montażowych. Przyjrzyjmy się im bliżej. Bruzdownice to elektronarzędzia, dzięki jakim realne staje się zrobienie w murach zagłębień na przeróżnego typu przewody, procesy oraz rury. Szczególnie dobre są podczas układania instalacji elektrycznych, medycznych i wycinania pod ocieplanie. Należy wycinać nimi przede wszystkim w twardych produktach. Doskonale sprawdzą się podczas cięcia w cegłach oraz betonie. W bruzdownicach znajdują się dwie diamentowe tarcze, zasilane poprzez napęd elektryczny. Są one takie same jak w szlifierkach kątowych.

 

Jakość diamentu

Przy produkcji urządzeń ważna jest jakość diamentu. Im większe oraz bardziej proporcjonalne (podobne do normalnego kryształu) ziarno diamentu, tymże większe jego możliwości ścierająco-tnące. We współzależności od rodzaju wykorzystania oraz rozmiaru urządzenia ustalono podział na ziarna w firmach mesh.  Jaki jest ilością oczek wychodzącą na 1 cal. Oraz tak: niezwykle powszechna 8-12 mesh, łączna 14-24 mesh, przeciętna 30-60 mesh, szczegółowa 70-120 mesh, niezwykle szczegółowa 150-240 mesh, ekstra szczegółowa 280-600 mesh. W technologii budowlanej (beton, grani, marmur, gres, glazura oraz asfalt) stosuje się przede wszystkim ziarna sztuczne o powierzchni 20 – 60 mesh. Wartość tychże ziaren zależna jest od typu obrabianego artykułu. Do materiału gruboziarnistego wykorzystuje się pełniejsze ziarno, do drobnego niewielkie.

Co to jest tarcza diamentowa?

Na samym starcie należałoby jednakże skrótowo objaśnić, o czym rozmawiamy. Nazwa „tarcza diamentowa” nie znaczy wcale, że urządzenie to zostało zrobione z diamentów.  Nic z tychże rzeczy. Korpus tarczy przeważnie wykonywany jest ze stali czy ze stopu metali lekkich.

Jego krawędzie są przykryte specjalistycznym proszkiem sztucznego diamentu.  Jaki potem jest wtapiany w spoiwie metalicznym. Następny krok połączony jest z przylutowaniem czy zgrzaniem.  Do przestrzeni tarczy nadmienionej kompozycji diamentowej. Dzięki temu jest ona na stałe związana z tarczą.  Natomiast sam artykuł zyskuje odporność oraz właściwe wartości wycierania. W efekcie pierwszego mechanizmu występują tak nazywane tarcze lutowane, kolejny natomiast dotyczy tarcz laserowych.

Niewątpliwie przy wyborze tarcz diamentowych nie możemy się jedynie wskazywać ciętym materiałem. Niezwykle istotne jest środowisko pracy, praca na mokro bądź na sucho, typ maszyny oraz jej moc. Tarcze diamentowe do cięcia na sucho różnią się od tarcz diamentowych do cięcia na mokro przede wszystkim typem łączenia elementu diamentowe z dyskiem stalowym. Tarcze diamentowe do pracy na mokro są w 80 % lutowane, tymczasem tarcze diamentowe do pracy na sucho są zgrzewane laserem. Znaczy to ze tarczami diamentowymi do pracy na mokro nie można ciąć na sucho z racji na możliwość przegrzania miejsca łączenia elementu z stalowym blatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat