Jak działa tarcza diamentowa?

Jak działa tarcza diamentowa?

Każda tarcza, gdy jest nowa to tnie bez żadnych zastrzeżeń. Jednak w przypadku dłuższego użytkowania tarczy to tempo cięcia coraz bardziej spada. Tym samym pojawiają się trudności w utrzymaniu prostej linii tegoż cięcia. W konsekwencji może dojść do braku możliwości dalszej pracy tą tarczą, choć jest tylko trochę zużyta. Czy można zaostrzyć tarczę diamentową? Jak działa tarcza diamentowa?

Tarcza Diamentowa do cięcia krawężników
Tarcza Diamentowa PRESTIGE marki Adiam.

Na jakiej zasadzie działa tarcza diamentowa?

 

Tarcza diamentowa jest narzędziem ściernym, czyli ulega ścieraniu podczas swojej pracy, która polega na cięciu obrabianego przez niego materiału. Jednym z elementów tarczy diamentowej jest segment roboczy, który składa się głównie z odpowiednio zmieszanych, zgrzanych metali, w którym są zatopione diamenty syntetyczne. Występujące w segmencie roboczym diamenty syntetyczne wykonują całą pracę przy cięciu materiału- nie zależnie od jego grubości. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze rodzaju tarczy do produktu, który będzie cięty. tarcze różnią się nie tylko grubością, ale również budową korony.
Przy zakupie traczy diamentowej należy zwrócić uwagę na kilka czynników:
  • rodzaj materiału, który będziemy ciąć
  • rodzaj oraz budowę segmentów, które wpływają na jakość oraz prędkość cięcia
  • parametry techniczne, czyli średnica tarczy dostosowana do maszyny oraz średnica otworu tarczy dostosowana do średnicy osi napędowej maszyny
  • głębokość cięcia oraz wielkość otworu w blacie, na którym pracuje tarcza – w zależności od typu maszyny
  • rodzaj cięcia- na sucho, mokro czy po zroszeniu wodą
Bardzo istotną kwestią jest rodzaj materiału, w który wtopione zostały diamenty syntetyczne. Do produkcji tarcz używa się głównie 3 materiałów: mosiądzu (miękki), kobaltu oraz stal (średni) oraz węglik wolframu( twardy).
Podczas wyboru odpowiedniej tarczy do cięcia należy pamiętać, iż do cięcia twardych materiałów wybiera się miękkie tarcze, a do miękkich materiałów twarde. W przypadku cięcia twardego materiału tarczą z metali twardych (węglik wolframu) ulegnie ona szybko stępieniu. Natomiast w przypadku ciecia miękkiego materiału tarczą z miękkiego materiału (mosiądz) tarcza szybko się zużyje.

https://www.facebook.com/adiam.narzedzia.diamentowe/videos/310486069634553/

Jakie są najpopularniejsze problemy z tarczami?

 

Jednym z najczęściej spotykanych problemów z tarczą jest to, iż przestała ciąć. Taka sytuacja może mieć kilka przyczyn np: przegrzanie tarczy czy niedopasowanie tarczy do materiału. W przypadku takiej sytuacji należy spróbować naostrzyć tarczę poprzez krótkie cięcie ostrego materiału m.in silika (piaskowiec bądź cegła biała silikatowa), a następnie wypróbować na cięciu miękkich materiałów.
W przypadku tracz chłodzonych wodą najczęstszym problemem jest brak linii prostej po przecięciu materiału. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele m.in. niedopasowanie produktu do materiału czy uwypuklenie tarczy w jedną stronę.  W takim przypadku należy najpierw spróbować naostrzyć tarczę poprzez cięcie ostrego materiału ewentualnie sprawdzić ustawiania maszyny do cięcia.
Tarcza diamentowa jest idealna do cięcia twardych materiałów. Jednak musimy odpowiednio dobrać do ciętego materiału tak, abyśmy w żaden sposób nie uszkodzili podczas pracy.
Tarcze diamentowe do cięcia materiałów budowlanych
Tarcze diamentowe do cięcia betonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *