Jak prawidłowo dobrać tarcze do cięcia metalu?

Jak prawidłowo dobrać tarcze do cięcia metalu?

Praktycznie każda firma budowlana używa tarcz diamentowych. Jeśli potrzebujemy w warunkach domowych coś dokładnie i wydajnie wyszlifować ,czy przeciąć powinniśmy poświęcić chwilę nad zastanowieniem się, jakie akcesoria będą najlepsze do szlifierki kątowej. A zatem, co powinniśmy wiedzieć o tarczach diamentowych?

 

ZASTOSOWANIE TARCZ

 

Tarcze diamentowe wykonuje się ze stali o podwyższonej jakości lub ze stopu metali lekkich. Krawędzie tarczy pokrywają segmenty ze zgrzanych z syntetycznym diamentem proszkami metali. Segmenty z kolei są przylutowane, zgrzane lub przyspawane laserowo do rdzenia tarczy. Zamocowanie to zapewnia odpowiednia wytrzymałość i żywotność tarczy.

 

CO TNIE TARCZA DIAMENTOWA?

 

Bardzo często przed zakupem tarczy diamentowej wiele osób się zastanawia nad tym, czy taka tarcza tnie metal. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Tarcze diamentowe nie tylko z łatwością tną metal, ale na rynku możemy się spotkać z tarczami o niezwykle szerokim zastosowaniu, które poza metalem są w stanie przeciąć takie materiały jak:

 • drewno
 • glazurę
 • gres
 • ceramikę
 • beton
 • szkło
 • wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne, także zbrojone np. włóknem szklanym
 • aluminium
 • asfalt
 • stal nierdzewną
 • stal, żeliwo i wiele innych metali.

Dzięki tym właściwościom zastosowanie tarcz diamentowych jest niezwykle szerokie.  Różne parametry tarcz decydują o tym, że dana tarcza jest wyspecjalizowana w cięciu lub szlifowaniu określonego materiału. Na rynku można  znaleźć tarcze uniwersalne. Dzięki temu nie ma potrzeby co chwilę ich wymieniać , gdy musimy ciąć w jednym czasie zróżnicowane materiały.

 

 

Jak prawidłowo dobrać tarcze do cięcia metalu?

JAKA TARCZA DO CIĘCIA METALU, A JAKA DO SZLIFOWANIA?

 

 

Tarcze, które są przeznaczone do cięcia, nie mogą być wykorzystywane do szlifowania i na odwrót – te do szlifowania nie nadają się do cięcia.

Do cięcia metali, w tym stali czy żeliwa sferycznego najlepiej nadają się tarcze produkowane w technologii lutowania próżniowego. Ich elementem tnącym są duże kryształy diamentów, które doskonale radzą sobie z przecinaniem praktycznie każdego materiału, na przykład drewna. Z tego też powodu chętnie używane są przez ratowników i strażaków, którzy nie mogą sobie pozwolić na utratę czasu związaną z doborem czy zmiana tarczy.

Tarcza do szlifowania wykorzystuje jako element roboczy również segment diamentowe. Są one jednak ułożone w innej płaszczyźnie niż w tarczach tnących.

Zobacz także artykuł Czym właściwie jest tarcza diamentowa >>>

 

NA CO JESZCZE  WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

 

Oczywiście warto wziąć pod uwagę szereg istotnych elementów, które decydują o tym, do czego dana tarcza ma nam posłużyć.

Średnica tarczy ma duże znaczenie. Tak więc:

 

 1. Tarcza o średnicy 115 mm, będzie sprawdzać się przy użyciu małych szlifierek kątowych.  Takie tarcze kupujemy najczęściej do urządzeń amatorskich o małej mocy. Tarcze takie są przystosowane do długiej pracy .
 2. Tarcze o średnicy 125-150 mm. Są wykorzystywane do urządzeń o mocy silnika nieprzekraczających 900 W. Taką tarczą można ciąć beton czy metal z różną prędkością, jak i różnymi kątami. Te tarcze używane są w najczęściej na budowach i w halach produkcyjnych, jak i w warunkach domowych.
 3. Tarcza o średnicy 200-230 mm. Te tarcze sprawdzą się już przy dużych obciążeniach. Moc silnika w pilarce może już mieć nawet 2000 W. Tarcza ta poradzi sobie z materiałami o średniej wytrzymałości, jak i grubości.
 4. Tarcze o średnicy 350-600 mm. Te tarcze można wykorzystywać zarówno w maszynach przemysłowych, jak i średnich maszynach budowlanych.  Im większa średnica tarczy, tym grubsze materiały można ciąć i szlifować.
 5. Prawidłowy wybór  tarczy diamentowej zapewni skuteczną, sprawną pracę, oraz długą żywotność  tarczy.

 

Czym właściwie jest tarcza diamentowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat