Jak prawidłowo korzystać z narzędzi diamentowych?

Jak prawidłowo korzystać z narzędzi diamentowych?

Chyba każdy wie, że jednymi z najtwardszych znanych materiałów są diamenty. To właśnie dlatego, są one wszechstronnie wykorzystywane przy różnych narzędziach, jakie niezbędne są na przykład do obróbki skrawaniem, obróbki ściernej, czy też do wiercenia. Optymalną wydajność, jak również żywotność narzędzia diamentowego możemy uzyskać, jeżeli będziemy odpowiednio używać narzędzi i prawidłowo je pielęgnować przed i po pracy.

Właściwości i zastosowanie narzędzi diamentowych

Zdecydowana większość narzędzi diamentowych, jakie obecnie znajdziemy na rynku, jest wykonana z syntetycznie produkowanych diamentów. W niektórych przypadkach diamentów, które nie są wykorzystywane przy biżuterii. Diamenty o klasie przemysłowej, stanowią większość tych szlachetnych kalmie, które są wydobywane. Warto wiedzieć, że cztery razy więcej diamentów lepiej sprawdza się w zastosowaniu przemysłowym, aniżeli biżuteryjnym. Te właśnie diamenty na rynku są od połowy lat 50. XX wieku. Metalowe narzędzia diamentowe są impregnowane diamentami, co oznacza, że poszczególne diamenty są mieszane. Następnie spiekane przy pomocy danych stopów metali, takich jak na przykład żelazo, brąz, nikiel, kobalt, czy też wiele innych składników, które występują w różnych kombinacjach.

Narzędzia diamentowe polikrystaliczne składają się z podstawy wąglikowej, która jest pokrywana warstwą diamentową. Ta właśnie warstwa zapewnia lepszą krawędź skrawającą, a węglik odpowiada za elastyczność. Wytwarzanie tych właśnie narzędzi jest dosyć kosztowne, ale warstwa diamentowa usprawnia działanie, kontrolę-raz żywotność narzędzia, a co za tym idzie w perspektywie czasu może być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Bezpieczne użytkowanie

Zanim przystąpimy do prac z wykorzystaniem narzędzi diamentowych, to koniecznie musimy sprawdzić, czy nie są one pęknięte, czy też uszkodzone. Jeżeli się okaże, że są zniszczone, to wówczas nie nadają się już do użytku. Na przykład, kiedy korzystamy z tarczy diamentowej, to przy pierwszym użyciu powinniśmy zaznaczyć kierunek jej obrotu. Dzięki czemu później będziemy mogli zamontować ją tak samo. Jeżeli producent wcześniej oznaczył tarczę, to my musimy stosować się do tych wytycznych. Dzięki temu przedłużymy jej żywotność i unikniemy ewentualnych uszkodzeń. Materiał, który zostaje poddany obróbce, także musi zostać najpierw odpowiednio przygotowany. Jeżeli chcemy coś przeciąć, to trzeba zadbać o to, aby powierzchnia materiału była czysta oraz płaska. Ewentualna nierówność może powodować nierówne cięcie i – co gorsza – wyszczerbienie narzędzi. 

Narzędzia diamentowe a ilość obrotów

W zależności od prac, jakie wykonujemy, zawsze musimy w danym narzędziu dostosować sposób obróbki oraz wybrać wysokość obroty. Jeżeli obroty będą zbyt szybkie, czy też zbyt wolne, to może to doprowadzić do przegrzania narzędzia. Wskutek czego zostanie ono uszkodzone. Żeby zapobiec takiej sytuacji, w miejscu, gdzie materiał będzie przecinany, wykorzystywane są różne chłodziwa, którymi może być zwykła woda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *