Jak wiercić w betonie?

Jak wiercić w betonie?

Z całą pewnością, beton możemy zaliczyć do najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jest on niezwykle tani, jeżeli chodzi o produkcję, łatwy w przygotowaniu, trwały oraz wytrzymały. Z racji swoich właściwości, beton musi być obrabiany wykorzystując do tego specjalistyczne narzędzia, takie jak na przykład wiertła koronowe do wiercenia w betonie. Jak one działają i przede wszystkim, jak możemy je naostrzyć?

Wiertła koronowe do betonu – co to?

Wiertło koronowe, to dosyć specyficzny typ wiertła, który różni się od wierteł pozostałych przede wszystkim budową. W przeciwieństwie do nich nie ma pojedynczego świdra, który stanowi charakterystyczny element dla większość wierteł. Jego obszar roboczy składa się ze specjalnej końcówki w kształcie garnka, czy też rury, która jest pokryta ostrzem. Ta właśnie końcówka sprawia, że możemy robić otwory o dużych średnicach. Wiertło koronowe, które zakończone jest rurą, przeznaczone jest do wiercenia głębokich otworów, jak również może nam posłużyć, jeżeli chcemy wywiercić dziurę na wylot. Jeżeli chodzi o wiertła koronowe, które mają końcówkę w postaci garnka, to są one przeznaczone do robienia nieco płytszych otworów. Do wiertarek zazwyczaj wykorzystywane są wiertła z uchwytem walcowym, cylindrycznym, czy też sześciokątnym.

Jak wiercić w betonie?

Jeżeli chcemy wiercić w betonie, to koniecznie musimy najpierw odpowiednio przygotować miejsce naszej pracy tak, żeby nic nie ograniczało naszej swobody ruchów. Zanim przystąpimy do wiercenia w betonie, to koniecznie musimy sprawdzić, czy nasze urządzenie działa dobrze, a wiertła zamontowane zostały odpowiednio. Żeby móc zrobić otwór, to musimy najpierw sprawdzić jego położenie, co będzie wymagało przeprowadzenia wymiarów i oznaczenia danych miejsc ołówkiem, czy też cyrklem. Bez wątpienia, takie właśnie rozwiązanie będzie doskonałe wówczas, kiedy chcemy wykonać wiele otworów. Na pewno w wypadku wiercenia w betonie przydatny okaże się udar, ale nie musimy stosować go podczas całego procesu. Wystarczające będzie, jeżeli zaczniemy go używać dopiero wówczas, kiedy natrafimy na opór. Kiedy już przystąpimy do wiercenia, to musimy cały czas kontrolować prędkość obrotową. Jeżeli materiał będzie wyjątkowo twardy, to powinniśmy ją zmniejszyć. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak głęboki ma być otwór, to warto zastosować ogranicznik.

W jaki sposób działa wiertło koronowe diamentowe do betonu

Głównym elementem roboczym, jaki składa się na każde narzędzie diamentowe, to tak zwany segment. Zazwyczaj jest to prostopadłościan, który ma wymiary od kilka do kilkunastu milimetrów. Składa się z nagrzanych proszków różnych metali, które sklejają syntetyczne kryształy diamentów. Warto zdawać sobie sprawę, że diamenty są tutaj tym właściwym narzędziem. Metal, który je otacza, to jedynie nośnik je podtrzymujący. Tym samym, ten właśnie nośnik również powinien się ścierać w momencie, kiedy diamenty podlegają zużyciu. To właśnie właściwości ścierne mieszkanki metali, które zostały wykorzystane do wykonania segmentu, kryje się sekret zastosowań tego narzędzia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *