Jak wiercić w ceramice?

Jak wiercić w ceramice?

Zanim zapytamy o narzędzie, lepiej uprzednio sprawdzić, w jakim materiale trzeba będzie te otwory wykonać. Już nazewnictwo, jak o sposoby oznaczenia trwardości gresu mogą wprowadzać w zakłopotanie. W sklepach spotkać można podobnie wykonane do siebie płytki, nazywane jednakże nieco inaczej, w zależności od producenta. Najbardziej sensownym podziałem będzie wyróżnienie gresu porcelanowego, jak i gresu technicznego. Nierzadko na etykietach możemy spotkać się również z 5-stopniową skalą do oznaczenia klasy ścieralności na mokro PEI. Zdecydowaną rzadkością będzie oznaczanie twardości przy pomocy skali Mohsa 1-10 (ścieranie na sucho).

Gres porcelanowy może mieć twardość nawet 9 stopni w skali Mohsa

Oznacza to, iż można go zarysować wyłącznie diamentem. Również twarde będą niektóre spośród płytek klinkierowych, tym bardziej te wypalane podwójnie. Bardziej miękkie, bowiem 6-8 stopni w skali Mohsa będą zdecydowanie granity (skały magmowe z przewagą kwarcu i skaleni). Są to jednakże nadal dosyć twarde materiały, które wymagać będą użycia diamentowych narzędzi. Dla tejże grupy płytek idealnym rozwiązaniem będą otwornice szybkoobrotowe z lutowanymi próżniowo diamentami. Zagwarantują one odporność mechaniczną w czasie obróbki niezwykle twardych materiałów i całkowity brak możliwości stępienia. Gdyż są to kryształy syntetycznego diamentu, które przymocowuje się w trakcie procesu próżniowego lutowania.

 

Otwornica

Montaż otwornicy bezpośrednio na wrzecionie szlifierki, jak u możliwość  pracy na sucho oznaczać będą wysoki komfort użytkowania. Cztery najmniejsze dostępne średnice otwornic (6, 8, 10 i 12 mm) wypełnione są parafinowym woskiem, który absorbować będzie wygenerowane ciepło, zastępując chłodzenie przy pomocy płynu. Krawędź mająca karbowany profil zwiększa jeszcze bardziej szybkość wiercenia. Czasy osiągane podczas wiercenia w płytach o standardowej grubości oscylują nawet i w granicach kilku sekund.

Za otwornicami, które zostały wykonane w technologii próżniowego lutowania przemawia również fakt, iż nie będą one wymagać żadnych dodatkowych akcesoriów do prowadzenia. Zaczynając wiercenie powinniśmy ustawić narzędzie pod kątem, jak i na pełnej prędkości przykładać do materiału, aby już po chwili ustawić je prostopadle dla płaszczyzny nawiercanej płytki. Wiercąc, trzeba wykonywać ruchy, które będą przypominały rozwiercenie otworu. Wskazane jest także zastosowanie niewielkiego nacisku.

 

Oceń twardość

Następna grupa materiałów mających nieco mniejszą twardość to techniczne gresy, terakota, jak i płytki wykonywane z marmurów, jak również innych taki jak onyksy, serpentynity, czy trawertyny. Zbiór przedmiotowy jest dosyć okazały i może wywołać niesmak pośród geologów, niemniej jednak jest duże uproszczenie dla podstawowych potrzeb. Płytki wykonane z tychże materiałów nie będą już tak twarde jak wymienione powyżej. Niemniej jednak nadal mogą sprawiać problemy podczas obróbki. Dlatego też doskonałą propozycją są otwornice z przeznaczeniem do użytku wraz z wiertarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat