Jak wiercić w twardej ceramice?

Jak wiercić w twardej ceramice?

Jak wiercić w twardej ceramice?

Nierzadko jest tak, że wiercenie różnych otworów w twardej ceramice, czy też układanych bądź już ułożonych płytkach ceramicznych, to po prostu pierwszy etap, jaki jest konieczny do tego, żeby w łazience umieścić na przykład stojak, czy też lusterko. Warto jednakże wiedzieć, że wiercenie w płytach ceramicznych jest związane z pewnym zagrożeniem ich uszkodzenia, zatem do całego procesu wiercenia musimy się odpowiednio przygotować.

Najpierw musimy określić rodzaj materiału, w którym będziemy wiercić

Przede wszystkim, zanim wybierzemy narzędzia, którymi będziemy wiercić w danych artykułach ceramicznych, to musimy dokładnie ustalić, jaki materiał będzie obrabiany. Obecnie w sklepach możemy znaleźć różnego rodzaju artykuły ceramiczne, które różnią się od siebie nazewnictwem oraz twardością. Może to sprawić, że osoby, które nie znają się na tym, będą miały niemały problem. Warto zatem w tym miejscu rozróżnić gres porcelanowy oraz gres techniczny. Zazwyczaj stopień jego twardości ustala się w dziesięciostopniowej skali Mohsa. Jak wynika z ustalonych wytycznych, gres porcelanowy ma twardość 9 stopni Mohsa, co oznacza, że jego powierzchnię naruszą tylko narzędzia diamentowe. Zatem tutaj dobrze sprawdzą się na przykład szybkoobrotowe otwornice.

Jakie narzędzia są potrzebne do wiercenia w płytkach ceramicznych?

Jeżeli chcemy wiercić w płytkach ceramicznych, to niezbędny będzie nam do tego odpowiedni sprzęt. Dobrze przyda się na przykład wiertarka udarowa, a szczególnie młotowiertarka. Jest to zdecydowanie najlepsze narzędzie do robienia dziur. Szczególnie ze względu na to, że bardzo często płytki nie tolerują udaru. Jeżeli za nimi jest ściana, to będzie to narzędzie, bez którego się nie obejdzie. Młotowiertarka jest to narzędzie bardzo łatwe w obsłudze, a do tego doskonale sprawdzi się w wypadku wiercenia zarówno w płytkach ceramicznych, jak i również w gresie. Taki sprzęt pozwoli na wiercenie otworów w ścianie, niezależnie od materiału, z którego została ona wykonana.

Jak przebiega wiercenie w twardej ceramice?

Zanim przystąpimy do wiercenia, to najpierw musimy ustawić nasze narzędzie w taki sposób i pod takim kątem. Żeby można je było ustalić prostopadle do materiału, jaki będzie poddawany obróbce. Trzeba je ustawić na najwyższą prędkość, ale podczas pracy powinniśmy stosować stosunkowo delikatny nacisk. Jeżeli materiałem poddawanym obróbce będzie gres o większej miękkości, to wówczas warto zastosować otwornice z wiertarką. W okolicach spieku znajdziemy gwint o głębokim rowku, do którego jest doprowadzana woda, która następnie się przemieszcza do segmentu. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć temperaturę pracy. Przy tym trzeba powiedzieć, że dzięki specjalnemu kształtowi woda nie od razu rozpryskuje się na boki, co jest ogromnym ułatwieniem. Możemy również obrabiać płytki ceramiczne o niższej twardości aniżeli płytki ceramiczne. Ich próbka nie stanowi żadnego problemu, jeżeli odpowiednio dobierzemy prędkość obrotową. Podczas pracy, na przykład dobrze sprawdzą się zwyczajne wiertła galwaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat