Jak wiercić w twardej ceramice?

Jak wiercić w twardej ceramice?

Bardzo często nastaje potrzeba wykonania otworu w twardej płytce ceramicznej. Konieczne może się okazać wywiercenie otworu dla puszki, rury kanalizacyjnej, rury gazowej, czy też wkręcenie kołka ze zwykłą płytkę. Osoby, które pierwszy raz stają przed takim zadaniem, z pewnością zastanawiają się jak długo trwa takie działanie, z jakiego sprzętu najlepiej skorzystać, jaka powinna być optymalna prędkość obrotowa i kiedy powinno się wiercić na mokro. Warto poznać odpowiedź na te i więcej pytań, dotyczących wiercenia w twardej płytce ceramicznej.

 

Materiał – dokładne określenie jego rodzaju

Zanim przejdziemy do kwestii narzędzi, które najlepiej nadają się do wiercenia w ceramice, warto określić, jaki dokładnie materiał będzie podlegał obróbce. W sklepach można znaleźć elementy ceramiczne o różnej twardości i różnym nazewnictwie. Może to wprowadzić osoby niedoświadczone w spore zakłopotanie. W tym miejscu warto wyróżnić gres techniczny i gres porcelanowy. Zwykle jego twardość oznacza się w dziesięciostopniowej skali Mohsa.

Zgodnie ze specjalistycznymi wytycznymi, gres porcelanowy ma twardość 9 stopni. Oznacza to, że można naruszyć jego powierzchnie tylko diamentowe. Dobrym wyborem będą więc szybkoobrotowe otwornice. Pozwalają one na sporą odporność mechaniczną, w czasie obrabiania elementów, które są naprawdę bardzo twarde. Nie można ich praktycznie w żaden sposób stępić. Otwornice pozwalają na osiągnięcie kilku sekundowego czasu wiercenia w płytkach, które mają standardową grubość.

 

Jak przebiega wiercenie w twardej ceramice?

Wiercenie należy rozpocząć od ustawienia narzędzia w taki sposób i pod takim kątem, aby można było je ułożyć prostopadle do ciętego materiału. Należy je także ustawić na najwyższą prędkość. Podczas pracy najlepiej jest stosować stosunkowo delikatny nacisk.

W przypadku gresów o trochę większej miękkości warto zastosować otwornice z wiertarką. W okolicach spieku znajduje się gwint o głębokim rowku, do którego doprowadzana jest woda, a następnie przemieszcza się ona do segmentu. Tak możemy znacznie obniżyć temperaturę pracy. Warto zaznaczyć, że dzięki specjalnemu kształtowi, woda nie od razu rozpryskuje się na boki.

Jeszcze inną grupą, są płytki ceramiczne, które mają twardość niższą nić zwyczajne płytki ceramiczne. Nie sprawiają one, żadnych problemów w czasie procesu obróbki, jeżeli tylko dobierze się odpowiednią prędkość obrotową. Podczas pracy można sięgnąć po zwyczajne wiertła galwaniczne, jednak trzeba być bardzo delikatnym i trzeba pracować tylko i wyłącznie na mokro. Warto wspomnieć, że narzędzia te są bardziej delikatne, dlatego dobrze jest zdecydować się na użycie specjalnych stabilizatorów, które umożliwiają swobodne rozpoczęcie wiercenia. Jest to niema, obowiązkowe jeżeli pracuje się na płytkach, które już zostały przyklejone. W przypadku gładkiej powierzchni może się przydać specjalna przyssawka ułatwiająca wykonywanie otworów w wybranym miejscu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat