Jak wyczyścić płytki po remoncie?

Jak wyczyścić płytki po remoncie?

Remont oprócz rezultatów w postaci odnowionego mieszkania przynosi ze sobą także ogólny nieład i bałagan. Aby przywrócić dom do stanu używalności, należy pozbyć się kurzu i pyłu, które zalegają w różnych zakamarkach po cięciu oraz układaniu płytek.

Pierwszy etap prac porządkowych

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, by pozostałości po zaprawie cementowej zostały sprawnie usunięte z danej powierzchni mieszkania. Następnie należy przewietrzyć pokoje, w ten prosty sposób pozbędziemy się zalegającego kurzu. Po generalnej wentylacji domu łatwiej będzie o właściwe oczyszczenie płytek. W trakcie samego remontu, jak i tuż po należy pamiętać o stosowaniu niezbędnych środków ochronnych jak rękawiczki, maseczka. Za pomocą tych prostych środków oddychanie nie będzie tak utrudnione w przestrzeni objętej warstwą kurzu i pyłu. Do zestawu pierwszej potrzeby trzeba także dodać mop, wiaderko, ściereczki oraz płyn do mycia. Po gruntownym przygotowaniu do pracy uprzątamy kurz w jednym miejscu, po czym finalnie pozbywamy się go z pomocą zmiotki. Prostszym rozwiązaniem będzie oczywiście skorzystanie z profesjonalnego i pojemnego odkurzacza.

Rodzaje zabrudzeń oraz właściwe metody na ich usunięcie

W przypadku wcześniej wspomnianego kurzu wystarczy ciepła woda wraz z płynem do mycia. Który jest stosowany do sprzątania łazienek oraz kuchni. Jeśli mowa o bardziej złożonym problemie w postaci źle usuniętej zaprawy do fugowania musimy się liczyć z potrzebą zakupu specjalnych środków chemicznych, które są przystosowane do usuwania zbędnego cementu. Zmywając podłogę, należy pamiętać, żeby często zmieniać wodę na czystą, w przeciwnym wypadku zanieczyszczenia na płytkach nie zostaną usunięte.

Produkty użyteczne przy czyszczeniu płytek ceramicznych

Nie należy wierzyć przesądom i stosować nieco przestarzałe metody takie jak wykorzystywanie wybielacza lub innych produktów o kwaśnym odczynie. Dokonując czyszczenia płytek w ten sposób, narażamy je na szybszą eksploatację. Lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie specjalnych gąbek do szorowania lub tak zwanych druciaków.

Prace wykończeniowe

Jeśli na powierzchni płytek pozostaną zbędne, przyklejone elementy należy najpierw zmiękczyć ich konstrukcję wodą, a następnie pozbyć się na dobre z pomocą miękkiej szczotki. Stosowanie chemikaliów może doprowadzić do korozji metalowych elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Warto dopytać się sprzedawcy, czy dany produkt nie emituje szkodliwych oparów i nie narażać się na dodatkowe wydatki związane z remontem.

W kontekście czyszczenia płytek po remoncie należy jeszcze wspomnieć o usuwaniu silikonu. Aby i temu problemowi zaradzić sprawnie wystarczy wykorzystać alkohol, który zawiera środek do odkażania ran i delikatnie zwilżyć silikonową plamę. Po tym zabiegu wystarczy skupić się na pozbyciu pozostałych resztek za pomocą gąbki do szorowania. Stosując się do poszczególnych etapów prac, z pewnością przywrócimy nasz dom do miejsca pełnego porządku i harmonii. Ważne jest, żeby skrupulatnie zaplanować całe przedsięwzięcie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat