Konstrukcja tarczy diamentowej

Konstrukcja tarczy diamentowej

 

Podczas cięcia oraz polerowania zróżnicowanych produktów bardzo ważną sprawą jest wybór właściwej tarczy tnącej. Na rynku znajduje się multum jej typów, zatem w określonych warunkach może wykazać się to dość ciężkie. Z łatwością można jednakże wywnioskować, że najdoskonalszą klasą charakteryzuje się tarcza diamentowa. Nadmienić należy przede wszystkim o tymże, że jest ona bardzo mocna. Nie podlega stępieniu tak błyskawicznie, jak inne artykuły, może działać z rozmaitymi szybkościami cięcia oraz z całym spectrum tworzyw, różniących się pomiędzy sobą grubością oraz twardością.

 

Tarcza diamentowa, więc właściwie co?

Niestety, lecz nazwa w tymże wypadku jest niezwykle zaskakująca, gdyż tarcza nie jest zrobiona z diamentów naturalnych jakby się mogło wydawać wielu osobom. Jednakże nazwa nie jest wymyślona na potrzeby marketingu, żeby podnieść sprzedaż. Tarcze robi się ze stalowego dysku oraz elementów zrobionych z kompozycji stopu metali, oraz diamentów sztucznych. Są różnorodne typy tychże urządzeń, tarcze galwaniczne gdzie diament pokrywany jest na obrzeża tarcz.

 

Budowa tarcz diamentowych

Kiedyś do produkcji tarcz diamentowych stosowano spoiwa żywiczne, w obecnych czasach technologia ich produkcji zupełnie się zmieniła. Innowacyjne tarcze diamentowe do cięcia zrobione są z metalowego kadłuba (stalowego bądź z profesjonalnego stopu metali lekkich) i powłoki proszku diamentowego. Jaki jest zatopiony w spoiwie metalicznym oraz naniesiony na jej obszar. Produkcja tarczy diamentowej polega na odpowiednim wprasowaniu specjalistycznej kompozycji metalu i odpowiednie dostosowanych, małych ziarenek sztucznego diamentu. Tarcze diamentowe mogą być tworzone w rozmaitych odmianach. Ze względu na kształt tarczy oraz umieszczenie nasypu możemy mówić o tarczach z nasypem ciągłym bądź segmentowym.

W tymże pierwszym wypadku cząsteczki sztucznego diamentu są pokryte na całym obszarze tarczy, w innym są umieszczone z regularnymi przerwami. Tenże typ tarcz określany jest tarczami segmentowymi. W wypadku tarcz segmentowych w metalicznej konstrukcji tarczy mogą być specjalistyczne przerwy. Są one wyprofilowane w taki sposób, aby pomagały w uzyskiwaniu bardziej skutecznego oraz dokładnego cięcia. Natomiast również ułatwiały prowadzenie powstających pyłów i obniżały temperaturę.

 

Technika CVD

Technika CVD (ang. Chemical Vapour Deposition) jest od niedawna wszechstronnie wykorzystywana. Polega na stymulowanym oraz jednocześnie zarządzanym przebiegu wzrostu kryształu poprzez osadzanie par elementów bądź związków na podłożu, oraz wiązaniu ich na drodze syntetycznej (CVD) bądź fizycznej (PVD) (ang. Physical Vapour Deposition). Sama technika nie jest nowa oraz była już wykorzystywana do obróbki cieplno-chemicznej rozmaitych produktów. Jednakże wykorzystanie jej do syntezy diamentów było do określonego stopnia rewelacją.

 

Jak wygląda tarcza diamentowa?

Technika produkcji tarcz diamentowych jest teraz już niezwykle doskonale dopracowana. Wykonuje się je ze stali zwiększonej klasy natomiast elementy tnące ze zgrzewanych proszków metali oraz kryształów diamentów sztucznych. Podczas produkcji tarcz prasuje się na zimno natomiast następnie zgrzewa specjalistyczną kompozycję metali oraz kryształów diamentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat