Kto powinien zapewnić odzież BHP?

Kto powinien zapewnić odzież BHP?

Praca na budowie, jest pracą obarczoną sporym niebezpieczeństwem. Każdego roku podczas wykonywania prac budowlanych, dochodzi do wielu wypadków. Czasem zawodzi człowiek, innym razem maszyna. Celem ograniczenia takich nieszczęśliwych wypadków, podczas prac budowlanych obowiązkowe jest noszenie odzieży ochronnej oraz obuwia.

 

Kto powinien zapewnić odzież BHP?

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. To oczywiście pracodawca powinien nieodpłatnie zapewnić swoim pracownikom odzież BHP oraz odpowiednie obuwie ochronne. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pracownik sam dba o swoje środki ochrony osobistej. Jak wygląda to z prawnego punktu widzenia? Wówczas oczywiście to pracodawca powinien zwrócić pracownikowi pieniądze, jakie stracił on celem wyposażenia się do pracy. Zwrot pieniędzy obejmuje wyliczenia na podstawie aktualnych cen danych artykułów.

Pracodawca jest również zobowiązany do wyjaśnienia, w jaki sposób pracownicy mają z takich środków ochrony korzystać. Taki temat może zostać poruszony między innymi na szkoleniu BHP.

Środki ochrony w zależności od wykonywanych przez pracowników obowiązków, mogą oczywiście się pomiędzy sobą różnić. Obsługiwanie niektórych maszyn może wiązać się ze szczególnymi zabrudzeniami, występowaniem pyłów, dymów itp. Wówczas konieczne może okazać się noszenie maski, która stanowi ochronę dla dróg oddechowych. Pracodawca musi zatem ustalić środki ochrony dostosowane do każdego stanowiska pracy, a pracownicy muszą wyrazić zgodę na korzystanie z nich. Ważne jest także ustalenie, jak długo pracownicy muszą je nosić. W szczególnie niebezpiecznych warunkach zazwyczaj obowiązuje system zmianowy. Dlatego pracownik jest narażony kilka godzin na działanie, chociażby pyłów, a następnie może on ściągnąć przykładowo maskę, rękawiczki itp.

Bardzo ważne jest również przewidywanie okresów użytkowania danej odzieży. Po jego upłynięciu pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić pracownikowi nową odzież bądź też obuwie. Konserwacja odzieży oraz obuwia zazwyczaj odbywa się we własnym zakresie każdego pracownika. Jednak koszta z tym związane, powinny być pokrywane przez pracodawcę.

Odzież zawsze powinna spełniać również wszelkie normy i posiadać atesty. Tylko wtedy tak naprawdę jest ona praktyczna i funkcjonalna, a w razie konieczności może chronić.

 

Jakie są obowiązki pracownika względem odzieży BHP?

Jako, iż to pracodawca kupuje bądź też zwraca pieniądze za zakup odzieży BHP, to on jest jej właścicielem. Dlatego każdy pracownik jest zobowiązany do tego, aby o nią należycie dbać. Jeśli samodzielnie dokonuje jej prania czy też konserwacji, powinien wykonywać to regularnie i z należytą ostrożnością.

Pracownicy powinni zawsze używać odzieży również zgodnie z jej przeznaczeniem, nie narażając się niepotrzebnie na jej zniszczenie. To oznacza również, że pracownik nie powinien nosić takiej odzieży poza granicami pracy, przykładowo do wykonywania obowiązków w swoim własnym domu itp. To byłoby bowiem nieodpowiednie wykorzystanie własności pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat