Odpowiednia tarcza diamentowa

Odpowiednia tarcza diamentowa

Jeśli chcemy szlifować w sposób nie tylko wydajny, ale także niezwykle dokładny, powinniśmy poświęcić uwagę wybraniu właściwych akcesoriów do szlifierki kątowej – tarcza diamentowa jest jednym spośród nich. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zakupimy tenże element? Poniżej prezentujemy wszelkie istotne informacje odnośnie szlifierskiej tarczy diamentowej w pigułce.

Tarcza diamentowa w przypadku szlifierki kątowej i jej zastosowanie

Tarcze diamentowe wykonywane są zwykle ze stopu lekkich metali albo ze stali. Ich krawędzie pokrywa się zaś syntetycznym, sproszkowanym diamentem w taki sposób, iż wtapiają się one w spoiwo metalowe. Później diamentowy pył jeszcze się zgrzewa wraz z powierzchnią metalową albo też lutuje się do niej – dzięki temu tarcza uzyskuje zabezpieczenie przed ścieraniem i dodatkowe wzmocnienie, co zdecydowanie ułatwia pracę.

 

Najważniejszy podział tarcz diamentowych

Można wyróżnić niżej wymienione podstawowe rodzaje tarcz diamentowych:

  • Tarcze segmentowe pozbawione szczelin – nazywane turbo tarczami, uważane są za stosunkowo najbardziej uniwersalne. Ułożenie ostrzy w segmentach powoduje, iż mogą być one używane do przecinania praktycznie każdego z materiałów – nawet i bardzo kruchego,
  • Tarcze segmentowe mające szczeliny – mają specjalistyczne szczeliny, jak i segmenty, dzięki czemu są dużo stabilniejsze w czasie cięcia. Nadają się do obrabiania takich materiałów, jak lekki beton, miękka cegła, czy też dachówka,
  • Tarcze mające tak zwaną ciągłą bieżnię – diamentowe pokrycie nakłada się taką metodą, aby było ono ciągłe i pozbawione ząbków. Możemy z ich pomocą obrabiać bardzo twarde materiały i przy tym kruche, takie jak chociażby kamień, gres, czy glazura.

Tarcze szlifierskie diamentowe a zastosowany sposób cięcia

Dokonując klasyfikacji tarcz szlifierskich diamentowych, możemy także brać pod uwagę sposób, w jaki pracują. W takiej sytuacji warto podzielić je na:

  • Tarcze służące do cięcia na sucho – używając tego rodzaju akcesoriów należy robić niezbyt długie (zwykle dwuminutowe) przerwy, które umożliwią ich chłodzenie. W czasie tego typu obróbki nie jest trudno także o ewentualne uszkodzenia tarczy w wypadku nazbyt intensywnego użytkowania – tarczę powinno się zatem wykonywać z dużo twardszego materiału,
  • Tarcze służące do cięcia na mokro – w czasie cięcia taką metodą, narzędzie chłodzone jest z użyciem cieczy, dzięki czemu nie ulega przegrzaniu. Jakie są tego możliwe efekty? W konsekwencji można pracować znacznie dłużej bez robienia ewentualnych przerw, nie martwiąc się przy tym o nazbyt wysoką temperaturę, która generowana jest podczas obróbki.

Jeśli zaczęliśmy cięcie od zastosowania metody suchej, najlepiej będzie, jeśli skończymy pracę w identyczny sposób. Aplikowanie cieczy w czasie obróbki na powierzchnię, może prowadzić nie tylko do uszkodzenia podłoża, ale także i samego narzędzia, którego używamy.  Koniecznie musimy sprawdzić również, w jakie inne akcesoria do szlifierek warto będzie zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat