Odzież robocza – co na ten temat mówią przepisy?

Odzież robocza – co na ten temat mówią przepisy?

Jak wiadomo, w każdej pracy, nieważne gdzie pracujemy i nie ważne na jakim stanowisku, bardzo ważna jest odpowiednia odzież. Odzież gra zwłaszcza bardzo ważną rolę, jeżeli chodzi o pracowników, którzy pracują na placach budowy, czy też na innych niebezpiecznych terenach. Odpowiednia odzież robocza sprawia, że nie tylko komfort pracy pracownika jest znacznie większy, ale również jakość wykonywanej pracy znacznie wzrasta, ponieważ takiej właśnie odzieży, pracownik nie ma skrępowanych ruchów, może się normalnie poruszać. Do tego odzież robocza zapewnia mu ochronę przed warunkami pogodowymi oraz ułatwia zebranie potrzebnych narzędzie. W związku. Tym, warto wiedzieć czym kierować się wybierając najlepsze ubrania robocze?

 

Co na temat odzieży roboczej mówią przepisy?

Jak stanowi artykuł 237 Kodeksu pracy, każdy pracodawca ma obowiązek do tego, aby bez żadnej opłaty dostarczyć pracownikom, zarówno odzież, jak również obuwie robocze. Jest to niezbędne wówczas, jeżeli istnieje ryzyko, że odzież własna pracowników może nie znacznie zabrudzić, czy też zniszczyć przy wykonywaniu pracy, jak również jest to obligatoryjne, gdy wymagają tego względu technologiczne, sanitarne, bądź też związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednocześnie, odzież ta jest własnością pracodawcy, przez co ma on obowiązek zapewnienia rozwiązań, jakie umożliwią, zarówno pranie, konserwację, naprawę, odpylanie, jak i odkażanie w taki sposób, aby odzież ta nie została pozbawiona wymaganych właściwości ochronnych oraz użytkowych

Jak wynika z przepisów, które odnoszą się do bezpieczeństwa pracy, to właśnie na pracodawcy spoczywa obowiązek wyposażenia pracowników w specjalistyczną odzież roboczą. We wspomnianych przepisach dokładnie wskazany jest obowiązek pracownika do stosowania odzieży oraz obuwia i wyposażenia, niezbędnych przy wykonywaniu danej pracy. Ponieważ podstawowe uregulowania w tym właśnie zakresie, znajdziemy zarówno w przepisach powszechnych, a więc w kodeksie pracy, jak również w przepisach wewnątrzzakładowych, a więc w regulaminie danego miejsca pracy, to mogłoby się wydawać, że zagadnienie to nie spowoduje większych problemów, jednakże wielu pracodawców nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

 

Odzież robocza a odzież ochronna

Terminy te wielu ludzi uznaje za podobne do siebie i dlatego też stosuje je zamiennie. Trzeba wiedzieć, że odzież robocza znacząco różni się od odzieży ochronnej. Jeżeli chodzi o odzież roboczą, to ma ona ochronić pracownika przez zarudzeniem. Natomiast celem odzieży ochronnej jest ochrona zdrowia oraz życia. W związku z tym, do odzieży roboczej, zaliczyć możemy na przykład pielęgniarski fartuch, czy też przeciwdeszczowy płaszcz ogrodnika. Natomiast do odzieży ochronnej zaliczymy dźwiękochłonne nauszniki, jakie niezbędne są na przykład do pracy przy przecinarce metalu. Jak już wyżej wspomniano, zgodnie z prawem, to pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież roboczą, jak również odzież obronną, bądź też musi wypłacić ekwiwalent finansowy za samodzielnie zakupione ubrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *