Optymalne cięcie

Optymalne cięcie

Niektóre narzędzia są w stanie ciąć różne rodzaje materiałów, ale aby uzyskać optymalną wydajność, biorąc pod uwagę prędkość cięcia i czas trwania obróbki, charakterystyka narzędzia musi odpowiadać materiałowi, który ma być cięty. Do tego celu przeznaczone są tarcze diamentowe, które jako istotny element wchodzą w zestaw akcesoriów szlifierki kątowej. Podstawowym materiałem, z którego wykonuje się tarcze diamentowe jest stal lub stopy metali lekkich. Aby tarczę dodatkowo wzmocnić i zabezpieczyć przed starciem jej krawędzie pokrywa się sproszkowanym syntetycznym diamentem. Przygotowując się do cięcia wybranego materiału, mamy do dyspozycji kilka rodzajów tarcz.

Tarcza diamentowa ze szczelinami

Tego typu tarcze pozwalają na stabilniejsze cięcie niż przy typowych tarczach, a podczas pracy niwelują generowane temperatury. Dzięki tym właściwością tarcze diamentowe ze szczelinami są najczęściej używane do cięcia lekkiego betonu, dachówki i miękkich cegieł. Takie tarcze są bardzo przydatne murarzom, elektrykom, instalatorom, hydraulikom, a także osobom prywatnym, które chcą samodzielnie wykonywać prace konserwacyjne w swoim domu.

Tarcze segmentowe bez szczelin

Tarcze segmentowe bez szczelin mogą służyć do cięcia prawie wszystkich rodzajów materiałów i dlatego określa się je jako uniwersalne lub popularnym określeniem turbo. Można nimi ciąć beton, wszelkie typy cegieł, a nawet klinkier. Tarcze diamentowe segmentowe używa się się również do cięcia glazury i płytek ceramicznych. Charakteryzują się one dobrymi właściwościami tnącymi i do tych niezwykle cienkich tarcz często jest dodawany pierścień redukcyjny. Należy podkreślić, że tego typu tarcze pracują szybciej o około 20% niż tarcze diamentowe ze szczelinami i charakteryzują się mniejszym zużyciem ostrzy.

Tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą

Ten rodzaj tarcz służy do obróbki zarówno materiałów twardych, jak i kruchych. W procesie produkcyjnym tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą mają naniesioną powierzchnię diamentową w sposób ciągły i nie posiadają ząbków. Bardzo dobrze nadają się do obróbki gresu i glazury.

Tarcze diamentowe można podzielić również na kilka rodzajów ze względu na sposób pracy:

Tarcze do cięcia na sucho i tarcze do cięcia na mokro

W tego rodzaju tarczach trzeba zwracać szczególną uwagę na intensywność eksploatacji. Podczas pracy z tarczą do cięcia na sucho powinno robić się kilkuminutowe przerwy, by tarcza mogła się schłodzić. Są one wykonywane z reguły z twardszego materiału niż tarcze do cięcia na mokro. Przy eksploatacji tarcz do cięcia na mokro mniej istotna jest wysokość temperatury pracy, ponieważ jest ona chłodzona cieczą. Dzięki temu czynnikowi może być ona dłużej eksploatowana i cechuje się większą wytrzymałością.

Bardzo przydatnymi urządzeniami w branży budowlanej, ale również do prac w ogrodzie lub w sadzie mogą okazać się wiertnice. W zależności od celu, jaki ma spełniać wiertnica produkowane są różne typy tych urządzeń.

Wiertnica elektryczna

Decydując się na wybór wiertnicy elektrycznej, należy wziąć pod uwagę, do jakiego rodzaju pracy ma być przeznaczona i powinno się jej zapewnić bliski dostęp do źródła prądu. Wiertnice elektryczne często są wykorzystywane do instalacji słupków w ogrodzie, wykopywania otworów pod drzewa i pracach przydomowych. Znajdują też swoje zastosowanie w profesjonalnych robotach budowlanych. Niektóre typy wiertnic elektrycznych mogą służyć do wiercenia betonu na mokro nawet w twardym kamieniu. Posiadają one skrzynię biegu ze smarowaniem, wskaźnik optymalnej wydajności wiercenia i elektronikę, która pozwala na łagodne rozpoczęcie pracy.

Wiertnica spalinowa

Wiertnica spalinowa charakteryzuje się wytrzymałą, mocną konstrukcją i dużą wydajnością pracy. Można nią wiercić otwory w gliniastej i o dużej konsystencji glebie. Często jest zaopatrzona w specjalną przekładnię, która pozwala na wiercenie w poziomie i w pionie oraz sprzęgło gwarantujące bezpieczną pracę. Tego typu wiertnica spalinowa znajduje zastosowanie w pracach przy zalesianiu lasów i chętnie jest wykorzystywana przez firmy, które zajmują się pracami ogrodowymi.

Wiertnica ręczna

Jest to najprostszy rodzaj wiertnic, który cechuje się prostą obsługą i łatwością konserwacji. Wiertnica ręczna nie nadaje się jednak do wiercenia otworów w twardym gruncie i ma ograniczoną średnicę otworu do 20 centymetrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *