Ostrzenie narzędzi diamentowych – konieczność czy zalecenie producenta?

Ostrzenie narzędzi diamentowych – konieczność czy zalecenie producenta?

Diament jest uznawany za jeden z najtwardszych kamieni naturalnych. Jego właściwości są wykorzystywane przy produkcji narzędzi oraz sprzętów dla różnych branż. Przykładem na spotkanie narzędzi z diamentów jest sektor budowlany. W podanym sektorze diament może odnaleźć w wymiennych częściach urządzenia. Małe opiłki diamentu są powszechnie używane w we wiertłach oraz w tarczach. Dzięki swojej odporności diament jest stosowany do obróbki różnych materiałów. Jednak z czasem diament ulega całkowitemu stępieniu. Oto najprostsze przyczyny tępienie kamienia naturalnego, jakim jest diament.

1. Diament nie jest odpowiedzią na wszystko

Choć wykazuje się dobrymi właściwościami pod względem twardości diament nie nadaje się do każdego rodzaju materiałów. Brak czytania instrukcji ze zrozumieniem powoduje, że diamentowe głowice urządzeń są wykorzystywane do prac z niewłaściwymi materiałami. Nieroztropni budowlańcy używają  głowicy diamentowej do każdego rodzaju produktu. Choć głowica może być użyta do większości materiałów każda z nich posiada swoją własną ziarnistość. Jeśli dany producent napisał, że głowica ma służyć do obrabiania krawędzi oklejarki nie lekceważmy jego zdania. Stosujmy narzędzia pod kątem zaleceń producenta. Nieodpowiednie wykorzystywanie produktu może skończyć się dla nas tragiczne. A największą konsekwencją takiego stanu jest utrata gwarancji.

 

2. Dlaczego warto ostrzyć narzędzia z diamentową końcówką?

W przypadku diamentu musimy wymienić kilka znaczących wad. Jedną z nich jest kruchość materiału. Narzędzia z diamentem są twarde ale są bardzo podatne na zarysowania. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad ich prawidłowym użytkowaniem. Dlatego też powstał ten artykuł. Dzięki niemu dowiesz się jak dbać o urządzenia. Powodem dbania o diamentowe elementy robocze jest szybka ścieralność materiału. Podtrzymujący opiłki diamentu metal musi ulegać procesowi wycierania nasz element roboczy staje się bezużyteczną rurką. Nawet zastosowanie wody jako czynnika chłodzącego nie pomoże jeśli wiertło utraci diamentową powłokę. Tego rodzaju materiał ulegnie przegrzaniu i  pozostanie w środku betonu, dlatego dbanie o wiertła jest takie ważne.

 

3. Jak ostrzyć poprawnie narzędzia do betonu?

Kiedy wiertło diamentowe ulegnie stępieniu jest na to rada. Zamiast go wyrzucać na śmietnik możesz go naostrzyć. Do tego celu warto posłużyć się mocnym materiałem ściernym. Do przywrócenia wiertła do stanu używalności może się przydać:

  • gazobeton,
  • lekka zaprawa
  • miękki piaskowiec.

Jedynie, co musisz zrobić to energicznie pocierać o materiał. Czas wykonania tej czynności to zaledwie kilka minut. Gdy ten krok masz już za sobą możesz zająć się wierceniem w betonie. Podczas tego procesu wiertło odzyskuje swoje zęby. Z diamentu są usuwane opiłki żelaza, które stanowiły pewien rodzaj diamentowej przysłony. Takie działanie odsłoni strukturę diamentu, tak aby znów wystawał na powierzchni. Działanie to powoduje osłonięcie korony na grubość 1 – 2 µm. Dzięki czemu wiertło nadaje się do ponownego wykorzystania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat