Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla tarcz diamentowych

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla tarcz diamentowych

Tarcze diamentowe to sprzęt, który należy obsługiwać i przechowywać z dużą ostrożnością, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Przyjrzymy się zatem zaleceniom dotyczącym bezpieczeństwa, które mogą uchronić nas nie tylko przed naprawdę niebezpiecznym wypadkiem, ale i również pomagają utrzymywać tarcze w dobrym stanie.

Zachowanie należytej ostrożności to w przypadku pracy z tarczami diamentowymi warunek konieczny do pracy, która ma być zarówno bezpieczna, jak i wydajna. Jakie nawyki powinni sobie więc wyrobić osoby pracujące z tego rodzaju wysokiej klasy sprzętem?

 

Przed rozpoczęciem cięcia

Przed rozpoczęciem prac należy się przede wszystkim upewnić czy wybrany przez nas wariant tarczy pasuje do danego zadania. Wystarczy spojrzeć na kolor tarczy, by się o tym przekonać: kolory czerwony, pomarańczowy oraz żółty oznaczają tarczę do pracy ze stalą kwasoodporną bądź nierdzewną, kolor niebieski przydzielany jest urządzeniom do cięcia zwykłej stali, a żółtym oznakowane są tarcze do cięcia betonu. Koniecznie należy również sprawdzić, czy dana tarcza nie ma żadnych uszkodzeń — korzystanie z niesprawnej tarczy jest absolutnie zabronione (dotyczy to również samego urządzenia tnącego). Jeszcze jedną istotną kwestią jest ustawienie obrotów tak by ich ilość nie przekroczyła dopuszczalnej wartości dla danej tarczy.

 

Bezpieczeństwo podczas cięcia

Do jakich zasad bezpieczeństwa powinniśmy dostosować się podczas użytkowania tarczy? Absolutną podstawą jest stosowanie okularów ochronnych. Tnąc należy także pilnować tego jakiej siły używamy: zbyt duży nacisk może spowodować spowolnienie cięć maszyny, co w ostateczności może doprowadzić nawet do zakleszczenia tarczy. Nadmierna siła może także doprowadzić do pęknięcia tarczy: taki wypadek jest nie tylko kosztowny, ale i również potencjalnie niebezpieczny dla użytkownika. Przy szlifowaniu natomiast dobrze jest zadbać również o dobraniu kąta, pod jakim operujemy tarczą, gdyż nie powinien on być niższy niż 30 stopni.

 

Transport oraz przechowywanie

Jeżeli chcemy by tarcze służyły nam przez dłuższy czas, powinniśmy również zadbać o kwestie związane z przechowywaniem i transportem. Pomieszczenie na tarcze powinno mieć temperaturę zbliżoną do pokojowej oraz mieć suche powietrze. Same tarcze należy składować na płasko, z dala od źródeł ciepła. W transporcie niezbędne jest chronienie ich przed wilgocią (podobnie jest z promieniami słonecznymi — nadmierne nasłonecznienie również może być dla sprzętu mocno niekorzystne) oraz wszelkimi wstrząsami czy uderzeniami: to delikatny sprzęt, który przy braku uwagi można dość łatwo uszkodzić. W żadnym wypadku nie należy tarcz upuszczać na podłogę, czy też jej po niej toczyć.

Tarcze diamentowe to wysokiej klasy sprzęt, o który należy dbać pamiętając o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa oraz przechowywania. Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac należy dokładnie sprawdzić rodzaj tarczy oraz ilość ustawionych obrotów. Podczas prac z kolei konieczne jest pilnowanie ilości stosowanego nacisku oraz kąta, pod jakim pracuje tarcza. Przechowując i transportując tarcze pamiętajmy zaś o zapewnieniu im optymalnej, pokojowej temperatury.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *