Poziomica elektoniczna – podstawowe informacje

Poziomica elektoniczna – podstawowe informacje

Odpowiednio dobrana poziomica jest niezbędnym narzędziem podczas prac remontowych, dekoratorskich czy na placu budowy. Jak sama nazwa wskazuje, służy do wytyczania płaszczyzny poziomu. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów tych urządzeń, także elektryczne. Czym jednak różni się poziomica elektroniczna do tych bardziej tradycyjnych?

Poziomica elektroniczna – podstawowe informacje

Poziomica elektryczna to rodzaj poziomicy libellowej posiadającej dodatkowo zainstalowany cyfrowy moduł pomiaru nachylenia. Co to oznacza w praktyce? Otóż podczas pomiaru poziomów, skosów czy pionów, na małym ekranie pojawiają się wartości liczbowe zmierzonych kątów. W zależności od wybranej jednostki pomiarowej owe wartości będą wyrażone w procentach, stopniach lub mm/m. Dzięki temu uzyskujemy szybki i dokładny pomiar, niezbędny zwłaszcza przy montażu części pod wyznaczonymi z góry kątami np. podczas składania konstrukcji drewnianej. Można przy tym skorzystać z funkcji dźwiękowej, czyli sygnału, który uruchomi się dokładnie w momencie, gdy poziomica będzie w pionie lub poziomie.

Dzięki temu nie trzeba co chwila spoglądać na urządzenie, żeby sprawdzić, czy mamy już odpowiednie ustawienie, czy jednak jeszcze nie. Takie rozwiązanie oszczędza nie tylko czas, ale i nerwy. Dodatkowym atutem poziomicy elektrycznej jest łatwość w obsłudze. W zależności od modelu będziemy mieli do czynienia z dwoma lub trzema klawiszami, za pomocą których można zmieniać jednostki pomiarowe, wprowadzać wartość kątową pochylenia i blokować wskazania niezbędne do wykonania odpowiedniego odczytu z ekranu. Warto tutaj dodać, że niektóre poziomice elektryczne posiadają także dodatkowy moduł laserowy będący wirtualnym przedłużeniem urządzenia pod postacią wyświetlanej czerwonej kropki. Jest to niezwykle przydatne przy przenoszeniu poziomów na duże odległości lub wyznaczaniu skosów i spadków.

Czy poziomicę elektroniczną należy kalibrować?

Poziomica jest urządzeniem wykorzystującym zjawisko przyciągania ziemskiego, które jednak nie jest identyczne na całej powierzchni kuli ziemskiej. Ma to duże znaczenie, gdyż większość poziomic elektrycznych wykorzystuje akcelerometry jako sensory do mierzenia statycznego przyśpieszenia ziemskiego. Ich pomiar może zależeć od wielu czynników np. rzeźby terenu, gęstości skał, wysokości nad poziomem morze itd. Jakie ma to dla nas znaczenie? Otóż kalibrując poziomicę przed rozpoczęciem pomiarów, dajemy możliwość akcelerometrowi do wyznaczenia rzeczywistej wartości przyśpieszenia ziemskiego 1g w danym miejscu.

Daje nam to gwarancje, że uzyskane wyniki podczas prowadzenia pomiarów będą całkowicie poprawne. Dlatego warto kalibrować swoją poziomicę elektryczną, zwłaszcza przed prowadzeniem pomiarów, zawsze po upadku oraz gdy zmieniamy miejsce pracy. Systematycznie kalibrowania również da nam pewność, że uzyskiwane pomiary są na pewno prawidłowe. Sam proces kalibracji nie jest trudny. Wystarczy przeczytać w instrukcji, jaką sekwencje guzików należy wcisnąć. Dodatkowo poziomica nie musi się wtedy znajdować w idealnym pionie czy poziomie, może po prostu leżeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat