Prawidłowy dobór wiertnicy diamentowej

Prawidłowy dobór wiertnicy diamentowej

Kiedy chcemy wywiercić otwór o danej średnicy, to koniecznie musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, takich jak na przykład, rodzaj ściany, materiał, czy jest tam zbrojenie, czy wiercić na sucho, czy też na mokro, jak również jaka powinna być odpowiednia prędkość obrotowa. Wbrew pozorom są to naprawdę bardzo ważne czynniki, które pozwolą nam wybrać odpowiednią wiertnicę diamentową. Czym się kierować podczas jej wyboru?

Czy lepiej wiercić na sucho, czy też na mokro?

Warto wiedzieć o tym, że im mamy twardszy materiał, tym możemy odczuwać większe spadki mocy. Dlatego też tak ważne jest to, aby dobrać odpowiednie wiertła. Musimy również ustalić, czy zależy nam na tym, aby pracowana sucho czy też na mokro. Użycie wody to na pewno bardzo dobry pomysł, ponieważ woda nie tylko wypłukuje urobek, ale również chroni wiertło, dzięki czemu jest ono bardziej wydajne i może działać dłużej. Ponadto, w takim właśnie sposób chronimy wiertło przed ewentualnym uszkodzeniem. Jeżeli pracujemy na sucho, to powinniśmy używać odkurzacza, który znacznie poprawi warunki pracy, ponieważ na bieżąco będzie usuwał pył, jaki powstaje poprzez wiercenie. Jednakże takie wiercenie jest możliwe tylko w wypadku miękkiego materiału, ponieważ przebicie się przez masywne zbrojenie na sucho jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też, wiercenie na sucho przeznaczone jest tylko i wyłącznie do prostych i szybkich prac.

Używać stojaka czy wiercić z ręki?

Tutaj wszystko zależy od tego, jakie prace właściwie chcielibyśmy wykonać. Małe wiertnice nie ważą dużo, a zatem możemy z nich korzystać bez statywu. Jednakże, jeżeli chcemy wywiercić otwór w pionie, to wówczas praca z ręki może być bardzo kłopotliwa. Co za tym idzie może być ona zrobiona niedokładnie. Ponadto statywy mają na celu stabilizowanie wiertnicy. Jeżeli potrzebny jest tylko jeden otwór, to stabilizacja nie jest konieczna, ale jeżeli chcemy wykonać kilka otworów, to wówczas stabilność jest niezwykle ważna.

Na co zwrócić uwagę wybierając wiertnicę diamentową?

Zawsze wiertnica diamentowa powinna być dobierana do średnicy otworu. Jeżeli chcemy uzyskać wywiercenia o różnych średnicach, to wówczas gdzie nam potrzebna wiertnica zaopatrzona w silnik, który w swoich zakresach wierceń ma wiele różnych możliwości. Obecnie, zdecydowana większość silników do wiertnic ma system dwubiegunowy, które mają różną prędkość obrotową. Dostosowanie prędkości wiercenia stanowi warunek powodzenia całego procesu wiercenia. Jeżeli odpowiednio dopasujemy wiertło, to wówczas posłuży nam ono bardzo długo. Nie możemy przy tym zapomnieć o tym, że zakresy średnic dopasowane są do określonych obrotowych prędkości. Małe wiertła powinny obracać się bardzo szybko, w przeciwieństwie do wierteł większych. Producenci zazwyczaj mają w swojej ofercie silniki o kilku stopniach przekładni do wiertnic. Rodzaje przełożeń zazwyczaj możemy spotkać zarówno z niższym zakresem, jak i również z wyższym. Dlatego też musimy dobrze się zastanowić, jakie przełożenie będzie nam potrzebne. Duże przełożenie, to również duża prędkość obrotowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *