Na czym polega regeneracja wiertła koronowego, po co jest wykonywana?

Na czym polega regeneracja wiertła koronowego, po co jest wykonywana?

Na czym polega regeneracja wiertła koronowego, po co jest wykonywana?

Na naszym rodzimym rynku coraz bardziej popularna staje się regeneracja nowoczesnych koronowych wierteł diamentowych. Jeżeli jakość ich ,,rury” na to nam pozwoli, możemy posiadać wiertło koronowe nawet i o połowę tańsze. Dlatego korpus wiertła zostaje uprzednio poddany dokładnej ocenie jakościowej, podczas której określa się przede wszystkim grubość jego ścianek.

 

Wiertło koronowego weryfikacja

 

Podczas wyżej opisanego procesu otrzymuje się  w pełni wartościowe narzędzie, które w efekcie posiada właściwie dobrane segmenty do wybranego procesu technologicznego.

 

Odpowiedni wybór segmentu wiertła koronowego

 

Firmy zajmujące się regeneracją wierteł koronowych są w stanie zaoferować kilka typów różnych segmentów. Dzięki temu bez żadnego problemu masz narzędzie, które jest przeznaczone do materiałów, o różnej twardości i faktury. Różnego rodzaju rozwiązania, jak i szeroka gama segmentów wykonanych z diamentu umożliwiają wykonanie zregenerowanych wierteł dla różnorodnych segmentów rynku. Firmy budowlane i zajmujące się instalacjami często podkreślają, że w produktach z regenerowanymi wiertłami koronowymi można natrafić na korzystną relację ceny do jakości. Biorąc pod uwagę cenę całkiem nowych wierteł koronowych, nie sposób nie zauważyć, że są one zdecydowanie droższe, aniżeli te poddawane regeneracji. Zatem zregenerowane wiertła koronowe to dużo bardziej ekonomiczny zakup, a przy tym tak samo skutecznym w działaniu. Wiele kwalifikowanych firm zwraca bardzo dużą uwagę na żywotność oraz czas pracy użytkowanego narzędzia. Dzięki dość szerokiemu spektrum możliwości pod względem typów i rozmiarów, firmy regenerujące wiertła koronowe mogą podejść indywidualnie do swoich klientów. Dzięki temu regenerowane  wiertło koronowe można ,,skroić na ich miarę”.

Wiele firm budowlanych oferuje różnorodne usługi. Jedną z podstawowych usług firm budowlanych jest wykonywanie przewiertów  w podłożach i materiałach,  płytach gresowych, bądź betonowych posadzkach. Wykonanie przewiertów przez murowane lub betonowe ściany wymaga odpowiedniego sprzętu. Odpowiednie dobranie wiertnicy diamentowej odpowiada również za jakość wykonywanej pracy.

 

Bardzo istotny jest odpowiedni wybór Maszyny. Na co zwrócić uwagę?

 

Wiertnicę powinno się dobierać do średnicy otworu. Jeśli wywiercenia mają być o różnych średnicach, potrzebujemy wtedy wiertnicę, która ma silnik, który w swoich zakresach wierceń ma różne możliwości, Większość dostępnych silników do wiertnic ma system dwubiegowy, ale z różną prędkością obrotową. Dostosowanie prędkości wiercenia jest warunkiem  powodzenia całego procesu wiercenia. Odpowiednie dopasowanie wiercenia gwarantuje długą żywotność wiertła oraz odpowiedni postęp wiercenia otworów przez wiertnicę.

Należy nie zapominać o tym, że zakresy średnic są przyporządkowane do poszczególnych obrotowych prędkości. Małe wiertło powinno obracać się szybko, natomiast duże wiertło wolno. Producenci przeważnie produkują silniki o kilku stopniach przekładni do wiertnic. Typy przełożeń zazwyczaj są z niższym zakresem, jak i z wyższym. Dlatego dobrze jest zastanowić się, jakie przełożenia będą nam najbardziej potrzebne.

Duże przełożenie to duża prędkość obrotowa, która może doprowadzić do braku wystarczających efektów wiercenia. W takim wypadku segment będzie się przegrzewał, a wiertło będzie się wcinało w podłoże.

Kolejną rzeczą, jaką trzeba wziąć pod uwagę jest fakt, że silnik powinien być dopasowany również do materiału, w którym będzie wykonywany nawiert. Do odwiertów w betonie silnik powinien być wykorzystywany o w dużej mocy, natomiast jeśli odwierty mają być wykonane w materiale miękkim, to tu już nie musi posiadać aż tak wielkiej mocy, jak w przypadku materiału betonowego.

Kolejnym ważnym elementem jest stojak do wiertnicy. Stojak przede wszystkim zapewnia  dobre stabilne umieszczenie silnika, a kiedy jest do niego zamontowane długie wiertło koronowe  wiertnica w stojaku jest pod odpowiednim kątem.  Dobre prowadzenie, to bardzo ważny element kiedy trzeba zrobić nawiercenia na twardym materiale.

Stojak jest prosty w montażu, ponieważ potrzeba tylko jednej kotwy stalowej oraz śruby z szerokim gwintem, oraz czterech śrub mocujących, pełniących też rolę stabilizacyjną. Jak stojak już stoi, wtedy montujemy silnik do specjalnego uchwytu. Do większości stojaków można zamocować dodatkowo podziałkę, pokazującą głębokość wiertła w podłożu. Podziałka taka ma zazwyczaj wbudowaną poziomicę, która ułatwia ustawienie wiertła w poziomie i pionie.

Kiedy mamy do wykonania tylko małe nawierty stojak zazwyczaj nie jest potrzebny. Dużo małych silników dostosowanych do wiercenia małych otworów jest przystosowana do pracy mobilnej, ale każdy silnik posiada też specjalny uchwyt pod stojak.

Oczywiście  istotnym elementem jest odpowiednio dobrane Wiertło koronowe .

 

Dodatkowe elementy

 

Do każdej wiertnicy można dokupić przydatne dodatkowe elementy takie jak:3

 

  • Belki rozporowe do lepszej stabilizacji stojaka
  • Dodatkową poziomicę z przekładnią posuwu
  • Kołnierze wodne służące do odprowadzania wody – zabezpieczają one podłoże przed zbędnym zabrudzeniem.
  • Stopę hydrauliczną, która może być przytwierdzona do każdego podłoża jednakowo chropowatego lub śliskiego.

 

Podsumowując

 

Jakie wiertło koronowe, czy wybór odpowiedniej  wiertnicy diamentowej nie jest łatwym zadaniem. Każdy musi sam indywidualnie przemyśleć, do jakich prac i nawierceń jest mu potrzebna. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką wiertnicę wybrać najlepiej poprosić o poradę specjalistę, oraz przed zakupem pojeździć po targach budowlanych, aby dowiedzieć się, czy jakieś nowości nie weszły akurat na rynek.

Przeczytaj :

Wozy wiertnicze czym są i jakie zastosowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat