Rodzaje tarcz diamentowych

Rodzaje tarcz diamentowych
Tarcze diamentowe służą do cięcia i szlifowania różnych rodzajów materiałów. Przydają się one zarówno na budowach, jak i warsztatach i wielu innych miejscach, w których wykonuje się prace ręczne. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje tarcz diamentowych i do jakich zadań są przeznaczone.
Jak wygląda tarcza diamentowa?

Technologia produkcji tarcz diamentowych jest dziś już bardzo dobrze dopracowana. Wykonuje się je ze stali podwyższonej jakości a segmenty tnące ze zgrzewanych proszków metali i kryształów diamentów syntetycznych. Podczas produkcji tarcz prasuje się na zimno a potem zgrzewa specjalną mieszankę metali i kryształów diamentu. Następnie segment przytwierdza się do rdzenia tarczy :
-
lutując twardym, srebrnym lutem,
-
zgrzewając elektrooporowo,
-
spawając laserem
Rodzaje diamentowych tarcz
Jeżeli chodzi o zastosowanie i przeznaczenie, można wyróżnić kilka rodzajów tarcz diamentowych:
-
z segmentem ciągłym – posiadają one gładki, wykonany bez przerw wieniec z diamentów umieszczony na odwodzie tarczy, wykorzystuje się je przede wszystkim do cięcia bardzo twardych płytek ceramicznych, kiedy ważna jest jakość uzyskanego rzazu ( brak odprysków )
-
segmentowe – posiadają one diamentowe wieńce w postaci oddzielonych od siebie odcinków. Sprawdzają się one doskonale przy cięciu różnych materiałów budowlanych, pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie wszelkich prac.
-
z segmentem turbo, ciągłym lub segmentowanym – posiadają one diamentowy wieniec z wytłoczeniami w bocznej powierzchni. Dzięki temu praca z nimi jest szczególnie szybka.
Praca za pomocą tarcz diamentowych
Każda tarcza diamentowa zawiera na opakowaniu i / lub w opisie na jej powierzchni podstawowe informacje dotyczące jej specyfikacji. Przede wszystkim Określamy tam rodzaj materiałów, do których ją przeznaczamy. Czy można nią pracować na sucho czy tylko na mokro, jaka jest dopuszczalna jej prędkość obwodowa, to jaki otwór wewnętrzny i średnica zewnętrzna. Cięcie na mokro zalecamy praktycznie w każdej sytuacji. Zwiększa się dzięki temu żywotność tarczy, poprawia szybkość cięcia. Woda wypłukuje powstający przy pracy pył, nie pozwala na zanieczyszczenie otoczenia.
Do pracy warto stosować nie tylko zwykłą, czystą wodę, ale też roztwór powstały po zmieszaniu wody z szarym mydłem lub olejem wiertniczym Pozwala to na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody a dzięki temu efektywność pracy może wzrosnąć nawet o 1/4. Jednak w niektórych sytuacjach materiały budowlane, na przykład łatwo nasiąkliwe lub ogniotrwałe nie powinny mieć styczności z wodą. Wtedy należy sięgnąć po tarcze diamentowe przeznaczone do pracy na sucho.

One thought on “Rodzaje tarcz diamentowych”