Rodzaje tarcz diamentowych

Rodzaje tarcz diamentowych

Rodzaje tarcz diamentowych

Tarcze diamentowe służą do cięcia i szlifowania różnych rodzajów materiałów. Przydają się one zarówno na budowach, jak i warsztatach i wielu innych miejscach, w których wykonuje się prace ręczne. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje tarcz diamentowych i do jakich zadań są przeznaczone.

 

Jak wygląda tarcza diamentowa?

Tarcza diamentowa
Jaką tarczę diamentową wybrać ?

 

 

Technologia produkcji tarcz diamentowych jest dziś już bardzo dobrze dopracowana. Wykonuje się je ze stali podwyższonej jakości a segmenty tnące ze zgrzewanych proszków metali i kryształów diamentów syntetycznych. Podczas produkcji tarcz prasuje się na zimno a potem zgrzewa specjalną mieszankę metali i kryształów diamentu. Następnie segment przytwierdza się do rdzenia tarczy :

  • lutując twardym, srebrnym lutem,

  • zgrzewając elektrooporowo,

  • spawając laserem

 

Rodzaje diamentowych tarcz

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie i przeznaczenie, można wyróżnić kilka rodzajów tarcz diamentowych:

 

  • z segmentem ciągłym – posiadają one gładki, wykonany bez przerw wieniec z diamentów umieszczony na odwodzie tarczy, wykorzystuje się je przede wszystkim do cięcia bardzo twardych płytek ceramicznych, kiedy ważna jest jakość uzyskanego rzazu ( brak odprysków )

  • segmentowe – posiadają one diamentowe wieńce w postaci oddzielonych od siebie odcinków. Sprawdzają się one doskonale przy cięciu różnych materiałów budowlanych, pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie wszelkich prac.

  • z segmentem turbo, ciągłym lub segmentowanym – posiadają one diamentowy wieniec z wytłoczeniami w bocznej powierzchni. Dzięki temu praca z nimi jest szczególnie szybka.

 

Praca za pomocą tarcz diamentowych

Cięcie pod kątem twardych płytek

 

Każda tarcza diamentowa zawiera na opakowaniu i / lub w opisie na jej powierzchni podstawowe informacje dotyczące jej specyfikacji. Przede wszystkim Określamy tam rodzaj materiałów, do których ją przeznaczamy. Czy można nią pracować na sucho czy tylko na mokro, jaka jest dopuszczalna jej prędkość obwodowa, to jaki otwór wewnętrzny i średnica zewnętrzna. Cięcie na mokro zalecamy praktycznie w każdej sytuacji. Zwiększa się dzięki temu żywotność tarczy, poprawia szybkość cięcia. Woda wypłukuje powstający przy pracy pył, nie pozwala na zanieczyszczenie otoczenia.

Do pracy warto stosować nie tylko zwykłą, czystą wodę, ale też roztwór powstały po zmieszaniu wody z szarym mydłem lub olejem wiertniczym Pozwala to na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody a dzięki temu efektywność pracy może wzrosnąć nawet o 1/4. Jednak w niektórych sytuacjach materiały budowlane, na przykład łatwo nasiąkliwe lub ogniotrwałe nie powinny mieć styczności z wodą. Wtedy należy sięgnąć po tarcze diamentowe przeznaczone do pracy na sucho.

 

Czym właściwie jest tarcza diamentowa?

 

Tabela zalecanych obrotów dla tarcz diamentowych
Jak naostrzyć tarczę diamentową? Tabela zalecanych obrotów dla tarcz diamentowych

 

Tabela Obrotów optymalnych dla Tarcz Diamentowych>>>

One thought on “Rodzaje tarcz diamentowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *