Rodzaje wierteł koronowych

Rodzaje wierteł koronowych

Wiertło koronowe wykorzystywane jest do wykonywania otworów o dużych średnicach. Można dzięki niemu wiercić w różnego rodzaju materiałach, nawet tych o znacznej twardości. narzędzia te bywają stalowe, widiowe i diamentowe. Z uwagi na budowę podzielić je można na wiertła koronowe ciężkie i lekkie. Ciekawą propozycją są też wiertła rurowe.

Diamentowe Wiertła Koronowe do żelbetu
W ofercie Adiam mamy wiertła koronowe wykonane w technologi spawania laserowego, wiertła Magnum i Napoleon.

Czym są wiertła koronowe?

 

Wiertła koronowe to szczególny rodzaj wierteł. Różnią się od klasycznych wierteł budową. Przede wszystkim nie posiadają one charakterystycznego świdra jak inne wiertła. Ich obszar roboczy tworzy natomiast specjalna końcówka, która ma kształt rury i pokryta jest ostrzem. To ona pozwala na wykonywanie sporych rozmiarów otworów.

Wiertło koronowe zakończone w kształcie rury wykorzystujemy do wiercenie otworów głębokich. Takie wiertło wykorzystać można także do wiercenia na wylot. Z kolei wiertła koronowe  z końcówką w kształcie garnka zastosować można w przypadku nieco płytszych otworów. W przypadku wiertarek na ogół wykorzystujemy są wiertła z uchwytem sześciokątnym, walcowym lub cylindrycznym. Do młotowiertarek używamy z kolei uchwyty typu SDS-Max czy SDS-Plus.

Wiertła koronowe wykonywane są ze stali. Dużą popularnością cieszą się też wiertła widiowe i diamentowe. Służą one do wiercenia w wielu materiałach. Wykorzystujemy w przypadku cegły, betonu, metalu, gresu, ceramiki, kamieni itd.

 

Rodzaje wierteł koronowych

 

W praktyce wiertła koronowe dzielimy z uwagi na budowę, rodzaj uchwytu, materiał, z którego są wykonane czy rodzaj materiału, z którym pracują. Ze względu na to dzieli się na lekkie i ciężkie, rurowe i te posiadające końcówkę w kształcie garnka. Wiertła rurowe wykorzystujemy do wiercenia otworów głębokich, niekiedy nawet przelotowych. Wiertła z końcówką w kształcie garnka służą do tworzenia płytszych otworów.  Koronowe ciężkie stosujemy do wiercenia dużych otworów. Ich średnia sięga do 150 mm. Można je wykorzystywać nawet w przypadku bardzo twardych materiałów. Wiertła lekkie z kolei sprawdzają się przy wierceniu mniejszych otworów. https://tarczediamentoweblog.pl/wozy-wiertnicze-czym-sa-i-gdzie-znajduja-zastosowanie/Wykorzystujemy do wiercenia w betonie,  cegle, kamieniu czy płycie gipsowo-kartonowej.

 

Wiertła do betonu, gresu, glazury i szkła

 

Wiertła koronowe diamentowe sprawdzają się nawet jako wiertła do betonu, gresu, glazury i szkła. Podczas wiercenia w bardzo twardym gresie trzeba zastosować specjalne otwornice diamentowe. Diament to bowiem materiał o bardzo dużej odporności na ścieranie. Wykonane z niego narzędzia nie ulegają niszczeniu. W gresie wierci się na sucho lub na mokro. Ta druga metoda daje przy tym większą dokładność obróbki. Wiertła koronowe przeznaczone do materiałów mineralnych zakończone końcówką widiową z węglika spiekanego lub  nasypem diamentowym. Do wiercenia w szkle wykorzystujemy wiertła diamentowe, tak jak ma to miejsce w przypadku ceramiki. Do wiercenia dużych otworów stosować można ponadto tarcze diamentowe. Narzędzie to dedykujemy do twardych materiałów.

 

2 thoughts on “Rodzaje wierteł koronowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *