Skuteczne cięcie dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tarczy

Skuteczne cięcie dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tarczy

Tarcza diamentowa to ostrze, która jest specjalnie zaprojektowana do cięcia bardzo gęstych, twardych materiałów, takich jak beton, asfalt lub metal. Proces cięcia takich materiałów znacznie różni się od cięcia np. drewna, ponieważ ostrze jest narażone na bardzo wysokie temperatury z powodu tarcia. Wybór odpowiedniej tarczy tnącej jest tak samo ważny jak wybór odpowiedniej piły.

Ponieważ tarcze diamentowe są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i poziomów wydajności, wybór odpowiedniej tarczy nie jest łatwym zadaniem. Koszty ostrza mogą się różnić i rozciągać się na bardzo różne kwoty w zależności od jakości.

Rzućmy okiem na proces cięcia tarczy diamentowej, prędkość i metody cięcia, aby uzyskać dobre zrozumienie, jak wybrać najlepszą tarczę diamentową dla danego projektu. Tarcze diamentowe, jeśli są odpowiednio dobrane do danego zadania i używanej piły, tną szybko i zapewniają długą żywotność. Jednak użycie niewłaściwej tarczy lub piły, która obraca tarczę z niewłaściwą prędkością może skrócić żywotność tarczy i podnieść koszty cięcia.

Rodzaj pracy i materiał

Przed wyborem tarczy diamentowej najważniejsze jest prawidłowe określenie materiału, który ma być cięty. Ma to znaczący wpływ na szybkość cięcia i żywotność tarczy diamentowej.

Większość materiałów można podzielić na cztery kategorie: Twarde, średnio twarde, średnio miękkie i Miękkie. Im twardszy materiał jest cięty, tym bardziej miękkie musi być spoiwo trzymające diament. Wiele osób wybiera najtwardsze ostrze i wierzy, że będzie ono ciąć wszystko. Jest to błędne przekonanie, ponieważ twarde ostrza nie będą ciąć twardych materiałów! Ogólną zasadą jest zdefiniowanie powierzchni, która będzie cięta najczęściej lub materiału, dla którego wydajność ostrza będzie najważniejsza.

Do częstego stosowania i większych prac lepiej wybrać droższą tarczę diamentową, ponieważ zapewnia ona dłuższą żywotność i niższy koszt za metr bieżący cięcia. Jednak przy okazjonalnym użytkowaniu i zastosowaniu do mniejszych prac, warto zastanowić się nad bardziej budżetowym wariantem.

Dopasowanie ostrza do piły

Można ciąć o wiele skuteczniej i szybciej oraz wydłużyć żywotność brzeszczotu stosując ostrza o niższej wydajności w piłach o małej mocy, a brzeszczoty o wyższej wydajności w piłach o dużej mocy.

Prędkość obrotowa wału napędowego jest kolejnym czynnikiem branym pod uwagę. Piła, która obraca ostrze z niewłaściwą prędkością może powodować jego chybotanie, wypaczanie i nadmierne zużycie. W normalnych warunkach pracy, rzeczywista prędkość obrotowa zmniejsza się pod obciążeniem. Przed zakupem brzeszczotu, podaj sprzedawcy model i prędkość obrotów piły, którą zamierzasz używać.

Producenci projektują tarze do określonych celów i oferują zalecane maksymalne prędkości robocze w zależności od rozmiaru brzeszczotu, typu piły i ciętego materiału. Zwiększenie prędkości roboczej może sprawić, że brzeszczot będzie sprawiał wrażenie twardszego niż jest w rzeczywistości, co wydłuży jego żywotność, ale wyższe prędkości robocze spowalniają również cięcie. Podobnie w przypadku odwrotnej sytuacji – zmniejszenie prędkości ostrza zmniejsza jego żywotność. W razie wątpliwości należy zacząć od niższej prędkości i zwiększać ją, gdy ostrze będzie dobrze ciąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat