Tarcza diamentowa co to takiego?

Tarcza diamentowa co to takiego?

Cięcie materiałów jest bardzo powszechnym technologicznym procesem. Wykonuje się go w naprawdę wielu dziedzinach takich jak na ten przykład budowy czy też fabryki. Ogromna ilość branż korzysta właśnie z cięcia, ponieważ w wielu przypadkach jest to po prostu niezbędny element prefabrykacji budowlanych konstrukcji czy też remontów. Osoby działające w tych branżach z pewnością słyszały o tarczy diamentowej. W artykule przybliżymy ten temat wszystkim osobom, które jeszcze nie do końca go kojarzą.

Czym właściwie jest tarcza diamentowa

Wbrew nazwie tarcza nie jest w żadnym wypadku wykonana z naturalnych diamentów. Urządzenie to produkowane jest jednak ze stalowych dysków, a także segmentów, które zostały wykonane z mieszanki stopu metali, a także diamentów syntetycznych. Istnieje kilka rodzajów tego typu narzędzi. Jednymi z nich są galwaniczne tarcze, w których to diament jest obsypywany na obrzeża tarcz. Od kilku narzędzia wytwarzane są także przy użyciu lutowania próżniowego gdzie duże kryształy diamentów wtapiane są w korpus. Tarcze mogą być też spawane lub zgrzewane laserowo. Przy użyciu tych technologii stalowy dysk łączony jest z wykonanymi wcześniej segmentami. Bardzo ważnym elementem produkcji tarcz jest ułożenie diamentów i mieszanki proszków metali w odpowiedni sposób, ponieważ to właśnie on odpowiada za ostrość cięcia.

Zastosowanie tarczy diamentowej

Tarcza diamentowa posiada wiele zastosowań dlatego jest ona aż tak popularna w wielu branżach. Mogą one służyć do cięcia min. betonu, szkła, asfaltu, tworzyw sztucznych, glazury, metalu, ceramiki, drewna czy też kamienia naturalnego. Z racji na dużą funkcjonalność i szerokie zastosowanie, tarcza diamentowa zakupywana jest przez wiele przedsiębiorstw budowlanych, remontowych, a także produkcyjnych.

 

Rodzaje tarcz diamentowych

 

Tarcza diamentowa segmentowana typu blokowego

W tym rodzaju ostrza tarczy montowane są na stalowym dysku. Stosowane są również odpowiednie odstępy pomiędzy danymi segmentami dzięki czemu cały proces cięcia jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Tarcza tego typu stosowana jest przede wszystkim do ciecia twardych materiałów takich jak betony i cegły.

 

Tarcza diamentowa segmentowana turbo

Segment w tym rodzaju tarczy nie jest pełny przez co znacznie zmniejszona jest powierzchnia styku z materiałem. Tarcza segmentowana turbo tnie materiał o wiele szybciej niż jej odpowiednicy jednak dzieje się to kosztem jej krótszej żywotności. Potocznie nazywana jest również tarczą uniwersalną, ponieważ stosowana może być zarówno przy cięciu materiałów twardych jak i kruchych.

 

Tarcza diamentowa z segmentem ciągłym

Tarcza tego typu różni się od pozostałych brakiem wcięć. W dodatku diamentowa warstwa jest równomiernie rozłożona na całej powierzchni. Ten rodzaj tarczy sprawdza się świetnie do cięcia materiałów takich jak gres bądź glazura. Jednak poradzi sobie także z innymi materiałami zarówno twardymi jak i nawet bardzo kruchymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat