Tarcza kręci się w przeciwną stronę?

Tarcza kręci się w przeciwną stronę?

Kręcenie się tarczy w przeciwną stronę dotyczy wyłącznie maszyn, które wyposażone są w silniki na prąd trójfazowy. W maszynach wykorzystywanych w budownictwie takie silniki będą mieć zastosowanie w wypadku zapotrzebowania na sporą moc. Przyczyna będzie prozaiczna: są bowiem trwalsze i wydajniejsze, aniżeli silniki jednofazowe. Najważniejsza przewaga wynikać będzie z tego, iż generują one identyczną moc przy niższym natężeniu prądu.

 

Kilka ważniejszych wskazówek

Wszyscy dobrze znani producenci, którzy mają w swojej ofercie piły stołowe wielkoformatowe służące do cięcia bloczków silikatowych, gazobetonu, cegieł, czy pustaków ceramicznych, oferują je z silnikami na 380/400V.  Żeby móc podłączyć tego rodzaju maszynę do źródła energii, potrzebny będzie specjalistyczny kabel, jak i wtyczka do trójfazowego zasilania. Istotny jest także przekrój znamionowy żył przewodu. Ogólna zasada mówi o tym, że.im dłuższy będzie kabel, tym powinien być grubszy. Przedłużacze ogrodowe mające 1,5 mm² żyłę nie będą nadawały się celem zasilenia sprzętu wykorzystywanego w budownictwie. Będą bowiem przyczyną niestabilnej pracy, braku mocy, czy też jej spadków.

 

Kabel zasilając

Musimy także mieć na uwadze fakt, że w trakcie pracy urządzenia nie wolno pozostawić kabla zasilającego pozwijanego na bębnie. Wydzielające się ciepło uszkodzi izolację, a nawet może ją stopić. Niektóre firmy będące producentami w instrukcjach na bębnie podają maksymalną moc dla ewentualnie zwiniętego przedłużacza. Poza tym zanim uruchomimy maszynę na budowie wskazane będzie poddanie sprawdzeniu jakości rozdzielni, do której będziemy się podłączać. Wbrew pozorom nie są to nazbyt wygórowane zalecenia, zaś zdecydowana większość przyczyn występujących problemów mających bezpośredni związek z uruchomieniem maszyny. Ma to też duże znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa operatora. Należy mieć na uwadze, iż każdy rodzaj maszyny elektrycznej powinien być dokładnie sprawdzany przez producenta, co wykluczy dostarczanie uszkodzonego nawet w najmniejszym stopniu sprzętu.

 

Zmiana faz

Jeżeli posiadamy właściwe wybrany przedłużacz, sprawnie działające gniazda i wtyczki, jak i zabezpieczoną i oczywiście podłączoną rozdzielnię, to nie winniśmy mieć żadnych trudności z uruchamianiem piły. Może jednakże wystąpić jeszcze dodatkowy problem. Trzeba mianowicie podczas rozruchu zwracać uwagę na kierunek obracania się tarczy. Może się zdarzyć, iż tarcza będzie kręciła się w nieodpowiednią stronę. Przyczyną będzie tutaj niewłaściwe podłączenie faz w rozdzielni. W piłach stołowych z serii APS stosowane jest rozwiązanie, dzięki któremu nie będzie już konieczne wzywanie elektryka. Chodzi tutaj o tak zwany zmieniacz faz, założony we wtyczce. Przy pomocy wkrętaka mającego płaski łeb, należy obrócić o 180 stopni element ruchomy i zamienić miejscami dwie fazy (dwa bolce). Podobnie wyglądające rozwiązanie stosowane jest we włoskich piłach z  BATTIPAVu. Sound Rotation Security jest sygnałem dźwiękowym, który aktywuje się po wykryciu ewentualnego odwrócenia faz. Kiedy zatem podłączymy prawidłowo zasilanie maszyny, możemy śmiało przystąpić do wykonywania pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat