Tarcza tnąca kręci się w przeciwną stronę

Tarcza tnąca kręci się w przeciwną stronę

Warto wiedzieć o tym, że dręczenie się tarczy w przeciwną stronę dotyczy tylko i wyłącznie maszyn. W jakich znajdują się silniki na prąd trójfazowy. W maszynach które stosowane są w budownictwie, takie właśnie silniki będą wykorzystywane jeżeli niezbędne będzie zapotrzebowanie na bardzo dużą moc. Jaka jest tego przyczyna? Po prostu takie właśnie silniki, są zdecydowanie bardziej wydajne, aniżeli standardowe silniki jednofazowe. Przede wszystko silniki takie generują taką samą moc, ale natężenie prądu będzie mniejsze.

Co musimy wiedzieć?

Praktycznie każdy wiodący producent, który posiada w swojej ofercie artykuły takie jak piły stołowe wielkoformatowe, które przeznaczane się do cięcia cegieł, pustaków ceramicznych, bloczków silikatowych. Czy też gazobetonu, sprzedają je z silnikami na  380/400V. Żeby taka właśnie maszyna mogła być podłączona do źródła energii, to niezbędny do tego będzie profesjonalny kabel. Jak również wtyczka do trójfazowego zasilania. Bardzo ważny jest również przekrój znamionowy żył przewodu. Jak wynika z generalnej zasady, to im dłuższy będzie kabel, to powinien być on grubszy. Co za tym idzie, przedłużacze ogrodowe, które mają żyłę o długości 1,5 mm² nie będą się nadawały do zasilania sprzętu, który swoje zastosowanie znajduje w budownictwie. Nie będą one pracowały stabilnie. Ich moc będzie cały czas spadała. Co za tym idzie wszelkiego rodzaju prac budowlanych nie będzie można było przeprowadzić szybko i sprawnie.

Niezbędny jest odpowiedni kabel zasilający

Koniecznie musimy pamiętać o tym, że w momencie kiedy nasze urządzenie będzie pracowało, to absolutnie nie możemy zostawić na bębnie kabla zasilającego. Ciepło, które się z niego wydziela uszkodzi instalację, a co gorsza może nawet spowodować ją stopienie. Niektórzy producenci tego typu urządzeń w swoich instrukcjach na bębnie podają maksymalną moc dla ewentualnie zwiniętego przedłużacza. Ponadto, zanim uruchomimy na budowie naszą maszynę, to koniecznie musimy sprawdzić, czy rozdzielnia do której zamierzamy się przyłączać działa w pełni sprawnie, czy nie ma żadnych uszkodzeń. Wbrew pozorom naprawdę nie są to skomplikowane czynności. Nie możemy o nich zapominać, ponieważ zdecydowana większość problemów, wynika właśnie z nieodpowiedniego przygotowania się do podłączenia maszyny. Ma ten również ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo operatora. Trzeba mieć również na uwadze, że każda maszyna zanim zostanie wprowadzona do obiegu, musi być dokładnie sprawdzona przez producenta. Co zmniejsza sytuację, gdzie kupimy uszkodzony sprzęt elektryczny.

Zmiana faz

Jeżeli właściwie wybraliśmy nasz przedłużacz, nasze gniazdka oraz wtyczki działają sprawnie, natomiast rozdzielania jest zabezpieczona i dobrze podłączona. To wówczas nie powinniśmy napotkać żadnych trudności z uruchomieniem piły. Możemy spotkać się jednakże z jeszcze jednym problemem. Mianowicie musimy podczas rozruchu koniecznie zwrócić uwagę na to, jaki jest kierunek obracania się tarczy. Ponieważ może się zdarzyć, że tarcza będzie się kręciła w złą stronę. Przyczyna będzie tutaj leżała w nieodpowiednim podłączeniu faz w rozdzielni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *