Tarcze diamentowe – metody wytwarzania

Tarcze diamentowe – metody wytwarzania

Tarcze diamentowe są przeznaczone do cięcia materiałów twardych lub abrazyjnych. Istnieje wiele typów ostrz tego typu, które różnią się od siebie metodą produkcji jak i zastosowaniem. Tarcz diamentowych używa się do cięcia: kamienia, betonu, asfaltu, cegieł, brył węglowych, szkła, ceramiki, a nawet kamieni szlachetnych.

Różne zastosowania ostrzy diamentowych wymagają od nich różnych specyfikacji i odpowiednich dla wykonywanych przez nie pracy właściwości. Dlatego istnieje wiele odmiennych metod produkcji przeznaczonych do wytworzenia ostrzy o określonych funkcjach i cechach. Oto one:

 

Elektro izolacja

Ostrza z diamentami są osadzone w metalowej powłoce, zwykle niklowane galwanicznie na stalowej podstawie ostrza. Tą metodę wykorzystuje się do produkcji precyzyjnych narzędzi. Ostrza wykonane tą metodą mogą być bardzo cienkie, ich grubości liczy się w setnych częściach milimetra.

 

Lutowanie próżniowe

Ostrza diamentowe lutowane próżniowo produkowane są poprzez lutowanie syntetycznych cząstek diamentów do zewnętrznej krawędzi tarczy w piecu do lutowania próżniowego. Wszystkie cząsteczki diamentów znajdują się na zewnętrznej krawędzi tarczy, bez mieszaniny metalu i diamentu. Taka metoda produkcji tworzy wytrzymałe i skuteczne ostrza, które są stosowane do przecinania m.in.: betonu, kamienia, stali i innych metali, ceramiki, drewna i szkła.

Drobne syntetyczne ziarna diamentowe zmniejszają odpryskiwanie płytek i zadziory w stali oraz zapewniają gładsze wykończenie. Większe ziarna diamentowe zapewnią większą efektywność cięcia, ale będą bardziej podatne na odpryski, zadziory i pęknięcia. Zwykle stosuje się średnią wielkość ziarna ściernego, ale np. piły wykorzystywane przez Straż Pożarną są wykonane z grubszych ziarnem diamentowym, aby szybko przeciąć się przez wyznaczony materiał.

 

Spiekanie

Spiekane ostrza diamentowego na metalowej spoiwie to najbardziej popularna metoda produkcji ostrzy. Tarcze wykonane tą metodą składają się z rdzenia stalowego oraz segmentów diamentowych, które powstają przez połączenie syntetycznych kryształów diamentowych z proszkiem metalowym.

Stalowy rdzeń ostrza może mieć różną konstrukcję. Niektóre rdzenie mają otwory pomiędzy segmentami, które zapewniają chłodzenie i usuwanie pyłów, podczas gdy inne mają jedną, ciągłą obręcz, która zapewnia płynniejsze cięcie. Rodzaj rdzenia, który może być użyty zależy od rodzaju materiału, do którego cięcie jest przeznaczone ostrze diamentowe.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy rodzaje tarcz diamentowych ze spiekanego metalu:

  • tarcze diamentowe całkowicie spiekane
  • tarcze diamentowe ze spiekanego srebra
  • tarcze diamentowe spawane laserowo

Tarcza diamentowa w całości spiekana jest wykonywana poprzez umieszczenie stalowego rdzenia wraz z diamentami i metalowymi materiałami wiążącymi w formie, a następnie spiekanie ich w specjalnym piecu. W związku z tym średnica całkowicie spiekanych ostrzy diamentowych nie jest bardzo duża.

Stalowy rdzeń nie może być hartowany, więc jego twardość i wytrzymałość nie jest wysoka. Oznacza to, że tego typu tarcze diamentowe mogą łatwo ulec deformacji w pracach o dużej intensywności oraz mogą wykazywać niską wydajność cięcia.

Tarcze diamentowe lutowane na srebrno i spawane laserowo nie mają tej słabości, ponieważ ich segmenty diamentowe i stalowy rdzeń są traktowane oddzielnie. Rdzeń stalowy może być hartowany i poddawany obróbce termicznej, dzięki czemu jest znacznie wyższa.

Ostrza składające się z diamentowych segmentów przylutowanych za pomocą srebra mogą być stosowane tylko przy cięciu na mokro. W przypadku zastosowania w suchych ścinkach srebrny może ulec stopieniu, a segmenty mogą się złamać od stalowego rdzenia i stać się poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Laser topi się i łączy metal segmentu diamentowego z rdzeniem stalowym tworząc mocniejsze spoiny, które mogą utrzymać segmenty nawet w wysokiej temperaturze. Oznacza to, że spawane laserowo tarcze diamentowe mogą być używane do cięcia bez chłodzenia wodą. Jednakże, przy cięciu bardzo twardych materiałów (np. betonu zawierającego zbrojenie) użycie wody jest zalecane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat