Tarcze diamentowe – tego jeszcze nie wiedziałeś

Tarcze diamentowe – tego jeszcze nie wiedziałeś

Tarcze diamentowe to popularne narzędzia, dzięki którym można wykonać najróżniejsze prace. Nowoczesne elementy są wykonane ze specjalnego stopu metali i stali oraz z proszku diamentowego, dzięki czemu z łatwością tną różne materiały.

 

Jak zbudowane są tarcze diamentowe?

Większość tarcz diamentowych posiada korpus i dysk. Dzięki specjalnej mieszance kryształów diamenty i metalowego proszki można przecinać nawet najtwardsze materiały. W zależności od zastosowania i rodzaju ciętej powierzchni, tarcze diamentowe można używać na mokro i na sucho. W pierwszym przypadku ważne jest odpowiednie i wystarczająco intensywne nawilżenie miejsca, w którym wykonane będzie cięcie. Z tego powodu żywotność materiału znacznie wzrasta. Dla odpowiedniego nawilżenia zaleca się stosowanie mieszanki wody i oleju.

 

Poszczególne rodzaje tarcz diamentowych

Można wyróżnić kilka rodzajów tarcz diamentowych, które pozwalają na przecinanie materiałów budowlanych. Pierwsze z nich to tarcze segmentowe. Świetnie nadają się one do przecinania betony, kamienia i kostki brukowej. Dzięki specjalnym krawędziom cięcie jest równe bez ryzyka pokruszenia krawędzi. Zachowana jest wysoka estetyka. Warto podkreślić, że tarcze tego typu cieszą się długa żywotnością.

Kolejnym rodzajem są tarcze z ciągłym nasypem. Przede wszystkim charakteryzują się one dużą wydajnością w trakcie cięcia. Stabilny korpus gwarantuje niemal idealny ruch. Tego typu tarcze można wykorzystać do cięcia marmuru, ceramiki i glazury. Z uwagi na wysoką koncentrację diamentowego spoiwa, można wykonywać cięcia zarówno na mokro, jak i na sucho.

 

Jak ciąć tarczami diamentowymi?

To jak głębokie mogą być cięcia tarczami diamentowymi w dużej mierze zależy od ich średnicy. W teorii można przeciąć dany materiał tak głęboko jak pozwala na to system mocujący tarczę. Jednak producenci nie zalecają takiego działania. W ten sposób można doprowadzić do szybszego zużycia się tarczy, a nawet do jej poważnych i nieodwracalnych zniszczeń. Dlatego, aby przeciąć materiał na większej głębokości warto wykonać to w kilku podejściach lub można też zdecydować się na wybór tarczy, która będzie miała odpowiednie właściwości.

To, w jaki sposób chcemy pracować za pomocą tarcz diamentowych w dużej mierze zależy od materiału, który chcemy ciąć. W przypadku materiałów twardych należy stosować zupełnie inną prędkość niż przy materiałach miękkich. Absolutnie niedopuszczalne jest przekroczenie maksymalnych prędkości, które sugeruje producent. Takie działanie może grozić rozerwaniem dysku i oderwaniem jego poszczególnych segmentów.

Podczas wykorzystywana tarcz diamentowych koniecznie trzeba także pamiętać o przestrzeganiu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu można uchronić się przed różnymi wypadkami.  Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieumiejętnie stosowanie narzędzi może być naprawdę niebezpieczne dla użytkownika i jego bezpośredniego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat