Tarcze diamentowe vs tarcze galvaniczne

Tarcze diamentowe vs tarcze galvaniczne

Ostrze tnące jest kołowym płaskim krążkiem wykonanym ze specjalnego materiału. Używany jako część urządzenia rozdzielającego lub szlifierki kątowej do pracy nad przedmiotem obrabianym.

 

Diamentowe tarcze tnące

 

Diamentowe tarcze tnące wykorzystuje się  wyłącznie do stosowania cięcia w kamieniu naturalnym, betonie i w asfalcie. Aby wyprodukować segmenty diamentowe, miesza się różne proszki metali  z (głównie) diamentami przemysłowymi. Później spiekane są w specjalnych matrycach w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Proszki metali topią się i łączą z diamentami.

Segmenty diamentowe nakłada się na stalową tarczę przez spiekanie, lutowanie lub spawanie laserowe. Istnieją różne rodzaje diamentowych tarcz tnących:

  • z  gładką krawędzią (pełna krawędź) – dokładne i czyste cięcie płytek i ceramiki,
  • zawierające żebrowaną krawędzią (krawędź turbo) – do szybkiego cięcia starego betonu, marmuru, klinkieru, piaskowca, granitu i innych materiałów,
  • posiadające segmentowaną krawędź, tzn. z boku gładkich lub falistych segmentów – do żwawego cięcia w betonie i ogólnie twardych lub nawet ściernych (np. jastrych) materiałach budowlanych.

 

Narzędzia diamentowe galvaniczne

 

Narzędzia diamentowe galwaniczne składają się z jednej lub wielu warstw (w zależności od zastosowania) cząstek diamentu osadzonych na powierzchni narzędzia za pomocą matrycy niklowej i galwanizacji. Wielkość ziarna i diamentowej powłoki zależą od zamierzonego zastosowania. Narzędzia  diamentowe galvaniczne charakteryzują się wysoką ekspozycją i koncentracją cząstek diamentu; są zatem gęstsze niż zwykłe narzędzia diamentowe. Umożliwia to wysoką wydajność usuwania i wysoką przyczepność podczas szlifowania materiałów takich jak metale nieżelazne, stale hartowane, ceramika i materiały kompozytowe. Ostrza te mają wyjątkową zdolność do cięcia betonu, PCV, drewna, cegły, żelaza i płyt warstwowych. Nadają się również do cięcia gumy, okładzin ciernych, tworzyw duroplastycznych i termoplastycznych, żywic odlewniczych, profili okiennych i rolet oraz mrożonek.

Galwanicznie powlekane brzeszczoty nadają się do cięcia grafitu, węgla, gipsu, kamienia naturalnego, materiałów kompozytowych lub krzemowych ogniw fotowoltaicznych, tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym. Istnieją specjalne formy służące do precyzyjnego wycinania otworów wewnętrznych. Tutaj ziarno ścierne jest nakładane również galwanicznie. Galwaniczne diamentowe tarcze o wklęsłym lub wypukłym promieniu nadają się do szlifowania np. styków elektrycznych rozruszników, generatorów lub silników.

 

Zakres ich stosowania jest więc dużo szerszy, niż zwykłych tarcz diamentowych.  To sprawia, że stała zmiana sprzętu lub tarcz tnących i związana z tym strata czasu nie są konieczne. Można wyciąć prawie wszystko za pomocą tego samego diamentowego galwanicznego dysku i tego samego urządzenia. Galwaniczne diamentowe tarcze tnące szczególnie popularne wśród firm dekarskich oraz przy rozbiórkach starych budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat