Tarcze diamentowe w pigułce, czyli co trzeba o nich wiedzieć?

Tarcze diamentowe w pigułce, czyli co trzeba o nich wiedzieć?

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób decyduje się na zakup tarcz diamentowych. Nic dziwnego, bowiem mają szereg zastosowań, są wytrzymałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jednak często wiedza na ich temat ogranicza się do minimum, co oczywiście nie jest prawidłowym podejściem. Czym różni się tarcza do pracy na sucho i na mokro? Ile wynosi maksymalna głębokość cięcia? O czym należy pamiętać korzystając z tarczy diamentowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

 

Tarcza do pracy na sucho i do pracy na mokro

Często zastanawiamy się, co jest lepszym rozwiązaniem- tarcza do pracy na sucho czy na mokro? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem oba rodzaje mają swoje zastosowania i o tym należy pamiętać. Przykładowo w przypadku cięcia materiałów budowlanych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest cięcie na mokro. Dzięki temu, że miejsca są dość intensywnie zwilżane, żywotność tarczy, a także wydajność pracy znacznie się zwiększają. Nie trzeba być specjalistą, żeby słusznie stwierdzić, że jest to świetny sposób na wypłukanie szlamu, który to powstaje podczas cięcia, co ma pozytywny wpływ na tarczę. Dodatkowo jest to świetne chłodzenie, o którym zapominamy, a jest niezwykle istotne. Jednakże w niektórych przypadkach kontakt z wodą nie jest możliwy, wówczas konieczna okaże się praca na sucho. Wtedy należy skorzystać z rozwiązania na rynku w postaci tarczy do pracy na sucho, która z pewnością się sprawdzi. W każdym przypadku nie możemy zapominać jednak o odpowiednim chłodzeniu, poprzez włączenie biegu jałowego po około 2 minutach ciągłej pracy. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie wydłużyć żywotność.

 

 

Maksymalna głębokość cięcia

Wiele osób wybierając tarczę diamentową zastanawia się, ile wynosi maksymalna głębokość cięcia. W każdym przypadku należy kierować się tym, co zaleca producent, bowiem wcześniej tarcza poddawana jest wielu testom. Dużo zależy od tego, z jaką średnicą narzędzia mamy do czynienia. Czysto teoretycznie możliwe jest wchodzenie w materiał tak głęboko, po ile pozwala nam system mocujący. W praktyce jednak nie powinniśmy tego robić, bowiem zwiększamy prawdopodobieństwo uszkodzenia tarczy lub jej szybszego zużycia. W każdym przypadku podana jest zalecana głębokość, którą to powinniśmy się kierować, nie zapominając o etapowym cięciu w przypadku twardych materiałów jak np. granit.

 

Zanim zaczniesz pracować z tarczą diamentową

Zanim skorzystasz z tarczy diamentowej zadbaj o zasady BHP i dobierz odpowiedni egzemplarz, zgodny z przeznaczeniem. Należy również dokładnie oczyścić powierzchnię kołnierzy dociskowych i wrzeciona, a także sprawdzić, czy tarcza jest odpowiednio zamontowania. Nie zapominajmy o stabilnym zamontowaniu materiału, który będzie cięty. Pracę należy rozpocząć stosunkowo spokojnie, nie warto dociskać narzędzia. Pamiętajmy o maksymalnej głębokości cięcia i o pracy na mokro lub na sucho- w zależności od potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *