Tarcze diamentowe – ważne info

Tarcze diamentowe – ważne info

Tak samo istotne jak wybranie przecinarki elektrycznej, jest odpowiednie wybranie diamentowej tarczy. Celem otrzymania możliwie jak najlepszych rezultatów, trzeba je niewątpliwie rozróżniać i wiedzieć, która będzie najbardziej właściwą do aktualnie wykonywanej pracy.

W poniższym artykule podzielimy się z wami najbardziej istotnymi aspektami, które zaleca się brać pod uwagę podczas wybierania tarczy, biorąc pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy.

Cięcie na sucho czy też może na mokro?

Przede wszystkim powinniśmy podzielić tarcze na dwa główne rodzaje cięć: cięcie na mokro i cięcie na sucho.

Tarcze służące do cięcia na sucho na ogół użytkowane są w szlifierce i chłodzone zwykłym powietrzem. To, co wyróżnia je szczególnie, to możliwa szybkość cięcia.

Tarcze służące do cięcia na mokro, jak ich nazwa wskazuje, wymagać będą schłodzenia z użyciem cieczy, przede wszystkim wody. To czym odznaczają się te tarcze, to odpowiednia jakość wykończenia dotyczących ich cięć.

Tarcze używane do cięcia na sucho można używać zamiennie w roli tarcz do cięcia na mokro, niemniej jednak tarcze do cięcia na mokro, nie powinny być nigdy stosowane do cięcia na sucho.

Dlatego też, jeżeli twoim celem jest wykonywanie jak największej liczby cięć, zaś jakość nie jest tak istotna, bez wątpienia twój wybór winien paść na tarcze wykorzystywane do cięcia na sucho. Jeżeli szukasz wysokiej jakości i precyzji, to znajdziesz ją zdecydowanie w tarczach służących do cięcia na mokro.

Kiedy już zdajesz sobie sprawę, jaki rodzaj cięcia będzie ci niezbędny, trzeba by było wziąć pod uwagę materiał, który chcesz przeciąć.

Rodzaje tarcz ze względu na cięty materiał

Jeśli weźmiemy pod uwagę relacje pomiędzy materiałem a tarczą, możemy wyróżnić niżej wymienione typy tarcz:

  • tarcze do ogólnego użytku – nadają się nie tylko do przecinania materiałów twardych, ale też ściernych,
  • tarcze do ogólnego użytku dla twardych materiałów – przetną każdy typ materiału, pod warunkiem, iż ten zaliczany jest do grupy twardych materiałów, na przykład materiały kwarcowe, granit, gres porcelanowy,
  • tarcze do użytku ogólnego dla ściernych materiałów – dadzą sobie radę z każdym materiałem uznawanym za ścierny, chociażby terakota, gliniana płytka ceramiczna, marmur, piaskowiec albo też inne kamienie na wapiennej bazie,
  • dedykowane tarcze – to wszelkie te tarcze, które przeznaczone są do cięcia wybranego rodzaju albo też specyficznego materiału.

Kiedy już wiemy co i jak chcemy ciąć, trzeba podjąć decyzję, którego typu tarczy trzeba użyć. I tutaj możemy wybrać pomiędzy niżej wymienionymi typami:

  • tarcze segmentowe,
  • tarcze turbo,
  • tarcze mające obrzeże ciągłe.

Biorąc pod uwagę wybrany typ tarczy jakość wykończenia i prędkość cięcia będą się różniły.

Trzeba mieć na uwadze, iż jeden aspekt będzie odwrotnie proporcjonalna do drugiego, to znaczy, iż od tarcz, które zapewnią nam wysokiej jakości cięcie, nie można oczekiwać zbyt dużej prędkości. I tak samo będzie a sytuacji odwrotnej, jeżeli zmuszeni jesteśmy do przecięcia wielu metrów wybranego materiału w jak najkrótszym możliwym czasie, nie możemy przy tym oczekiwać bardzo wysokiej jakości cięć.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat