Tarcze diamentowe – wiedza w pigułce

Tarcze diamentowe – wiedza w pigułce

Tarcze diamentowe są podstawowym wyposażeniem szlifierki. Najczęściej spotykanym narzędziem diamentowym są tarcze segmentowe Służą one do przycinania oraz wygładzania wszelkich powierzchni. Szczególnie znajdują one zastosowanie w szlifierkach kątowych. Wykorzystuje się je podczas prac na budowie, remontów itd. Tarcze diamentowe są wykonane ze stali ze specjalnym diamentowym nasypem. Charakteryzują się one twardością. Gwarantują one użytkownikowi precyzję wykonywanej pracy uzyskując oczekiwane zamiary za każdym razem pracy z diamentowymi tarczami. Idealnie nadają się do obróbki granitu, betonu, kamienia oraz innych materiałów. Zaletą diamentowych tarcz jest to, że ich powierzchnia posiada samo chłodzące oraz samo ostrzące właściwości dzięki obecności diamentu. Profil tarcz gwarantuje szybkie ciecie.

 

Tarcze diamentowe – podstawowy podział

Można wyróżnić poniższe rodzaje diamentowych tarcz:

  • Tarcze segmentowe typu turbo – znajdują się na nich specjalne segmenty oraz szczeliny, dzięki czemu są one stabilniejsze w czasie cięcia szlifierką. Można nimi obrobić dachówki, lekki beton i miękką cegłę.
Adiam profesjonalna tarcza do żelbetu
Tarcza segmentowa typu turbo
  • Tarcze segmentowe blokowe – są najbardziej uniwersalne. Segmenty mają ułożone diamenty w ten sposób, że można nimi ciąć praktycznie każdy rodzaj materiału i nawet ten najbardziej kruchy.
Adiam- profesjonalne tarcze diamentowe do betonu zbrojonego
Adiam- tarcza diamentowa segmentowa

 

  • Tarcze z ciągłą bieżnią – posiadają diamentowe pokrycie, wykonane w sposób ciągły  bez szczelin kompensacyjnych. Służą one do obrabiania zarówno twardych jak i kruchych materiałów, np. kamień, glazura itp.
Adiam- profesjonalna tarcza do ceramiki
Tarcze z ciągłą bieżnią

 

Tarcze diamentowe – jak nimi ciąć?

Głębokość cięcia diamentowymi tarczami jest uzależniona od ich średnicy. Potrzebując przeciąć dany materiał na większy wymiar głębokości, zaleca się albo wykonanie pracy w kilku podejściach, albo wybrać rodzaj tarczy o wskazanych właściwościach. Przede wszystkim istotny jest rodzaj materiału, który ma zostać pocięty. Twardsze materiały wymagają zastosowanie innej prędkości w porównaniu do miękkich materiałów. Wcześniej należy zapoznać się z dopuszczalnymi maksymalnie prędkościami przez producenta, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do rozerwania dysku, a następnie oderwania z niego danych segmentów. Kolejną istotną informacją jest to, iż w czasie korzystania z diamentowych tarcz zawsze trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa chroniąc się w ten sposób przed wypadkami. Ponieważ nieumiejętne stosowanie produktu może skutkować powstaniem niebezpieczeństwa dla użytkownika jak również może ono także zagrażać jego otoczeniu.

 

Wykorzystywane sposoby pracy

Pracując ze szlifierką i z diamentowymi tarczami można pracować na sucho oraz na mokro. Tarcze przeznaczone do cięcia na sucho potrzebują krótkich przerw w pracy, aby mogły się one schłodzić. Łatwo wtedy uszkodzić tarczę podczas intensywnej eksploatacji. Dlatego tarcze są wykonane z twardego materiału. Drugi rodzaj to tarcze przeznaczone do cięcia na mokro. Tnąc tą metodą, narzędzie jest chłodzone cieczą, przez co się nie przegrzewa. W efekcie można dłużej pracować niekoniecznie robiąc często przerwy. Rozpoczynając jedną metod cięcia należy tą sam kończyć pracę.

Subskrybujesz już nasz kanał na YouTube ?

Adiam- Filmy o tarczach i innych narzędziach diamentowych
Adiam kanał na YouTube

 

 

 

Widziałeś nasz artykuł ?

W JAKI SPOSÓB POWSTAJĄ SEGMENTY DIAMENTOWE ?

k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat