Tarcze diamentowe – zastosowanie w praktyce

Tarcze diamentowe – zastosowanie w praktyce

Profesjonaliści korzystają na co dzień z wielu narzędzi i maszyn. Jednymi z nich są na pewno tarcze diamentowe. To narzędzia uniwersalne, które przydają się w wielu sytuacjach, a czasami są wręcz niemożliwe do zastąpienia.
Podstawowym
przeznaczeniem jest cięcie bądź szlifowanie różnego rodzaju materiałów. Do cięcia materiałów budowlanych rekomenduje się tarcze segmentową lub z nasypem ciągłym bez szczelin lub ze specjalnymi mikro-szczelinami. Poszczególne rodzaje narzędzi używamy do określonych zadań. W dzisiejszym artykule bliżej przejrzymy się tarczom diamentowym, które przeznaczone są tylko do cięcia materiałów i nie powinno używać ich do szlifowania.

Budowa tarcz diamentowych

Na początku do produkcji tych narzędzi wykorzystywano spoiwa żywiczne, w dzisiejszych czasach technika ich produkcji diametralnie się zmieniła. Nowoczesne tarcze diamentowe do cięcia wykonane są z metalowego korpusu (stalowego lub ze specjalnego stopu metali lekkich) oraz segmentów tnących składających się z warstwy proszku diamentowego, który jest zatopiony w spoiwie metalowym i naniesiony na jej obwód.

Produkcja narzędzi diamentowych polega na właściwym wprasowaniu specjalnej mieszanki metalu oraz dobre dopasowanych, drobnych kryształów syntetycznego diamentu. W segmentach tnących formujemy warstwy z  kryształów diamentów, mieszanki proszków poddane procesowi granulacji ułożone w specjalny i zaplanowany sposób, dzięki temu uzyskujemy maksymalną jakość cięcia.

 •  laserowe – charakteryzują się tym, że ziarna zostają zgrzane z powierzchnią tarczy przy pomocy lasera.
 •  lutowane – to tarcze, które posiadają ziarna diamentowe zatopione w spoiwie metalowym, a następnie przylutowane, za pomocą lutu srebrnego.
 • lutowane próżniowo – charakteryzują się tym, że duże ziarna diamentów zostają przylutowane do powierzchnią tarczy w specjalnym procesie

  Tarcza diamentowa
  Jaką tarczę diamentową wybrać ?

Co warto wiedzieć o tarczach diamentowych

Korpus tarczy diamentowej na ogół wykonany jest ze stali lub stopu lekkich metali. Krawędzie dysku z kolei zakończone segmentem tnącym, zawierają specjalną mieszankę z kryształów diamentów syntetycznych wtopionych w  spoiwo z metalowych proszków. Taka mieszkania jest potem przylutowywana bądź zgrzewana laserem do powierzchni tarczy. W ten sposób tworzą one całość, a narzędzie zyskuje właściwości ścierne.

Tarcze diamentowe w zależności od rodzaju używamy do pracy na mokro lub na sucho. Te pierwsze w czasie obrabiania materiałów budowlanych muszą być obficie zwilżane w miejscach cięcia. Powoduje to przedłużenie ich żywotności, a przy okazji zwiększa efektywność pracy. Woda wypłukuje bowiem szlam. Przy okazji praca na mokro zapewnia dobre chłodzenie. Najlepsze nawilżenie daje jednak nie woda, ale jej połączenie z olejem wiertniczym. Dzięki temu płynowi wydajność jest znacznie wyższa. Zmniejsza jest też możliwość zniszczenia tarczy diamentowej. Praca na sucho ma miejsce natomiast wówczas, gdy materiał budowlany kontaktu z wodą mieć nie może.

Rodzaje tarcz diamentowych

Tak jak wspomnieliśmy na początku – rozróżniamy różne rodzaje tarcz diamentowych do cięcia materiałów:

 • z segmentem ciągłym,
 • segmentowa,
 •  segmentowa typu turbo z specjalnymi szczelinami (posiada charakterystyczny, wydłużony kształt).

Tarcza ciągła oznacza, że wieniec diamentowy jest ułożony w sposób ciągły na obwodzie tarczy, natomiast w przypadku tarcz segmentowych – w postaci bloków, tzw. segmentów.  Tak różna konstrukcja ma znaczenie, gdyż posiadają one zupełnie inne przeznaczenie.

Tarcze diamentowe, jakie  zastosowanie w praktyce ?

Najczęściej jednak tarcze diamentowe dzielimy z uwagi na fakt, z jakimi materiałami one pracują. Tarcze do betonu i kostki to tzw. tarcze segmentowe. Są one bardzo wydajne i skuteczne. Dobrze radzą sobie z cięciem betonu, kamienia czy kostki brukowej. Segmentowane obrzeża gwarantują równe cięcia bez ryzyka wykruszania się krawędzi. Tym samym zachowujemy wysoką estetykę materiału. Tarcze tego typu cieszą się bardzo długą żywotnością, mimo pracy z materiałami bardzo wymagającymi, bo twardymi. Miękkie spoiwo pozwala w praktyce na uzyskiwanie przez cały czas nowej powierzchni tnącej, co oczywiście poprawia jakość samego cięcia.

 

Tarcza Diamentowa do twardego Gresu Spyder
Tarcza diamentowa do twardego gresy Spyder

 

Tarcze z nasypem ciągłym

 Do Cięcia glazury i ceramiki to tarcze z nasypem ciągłym. Cechują się one znaczną wydajnością cięcia. Za sprawą stabilnego korpusu tarczy ruch obrotowy jest niemal idealny, a czas cięcia nieograniczony. Takie tarcze używamy  przede wszystkim do pracy na mokro. Sprawdzają się przy cięciu glazury, ceramiki czy marmuru.

Tarcze do kafli, ceramiki i gresów to tarcze turbo falowane. Pracują zarówno na sucho, jak i na mokro. Wszystko to za sprawą wysokiej koncentracji spoiwa diamentowego, które jest dość miękkie i umożliwia ciągłe uzyskiwanie nowej powierzchni tnącej. Przedłuża to żywotność samej tarczy, która dobrze radzi sobie ze szlifowaniem i docinkami. Tarcze do szlifowania betonu mają za zadanie usuwać z materiału nierówności, zanieczyszczenia i inne elementy. Stosowane są m.in. do obróbki granitu czy kamienia.

Aby tarcza diamentowa pracowała jak najdłużej, należy oczywiście stosować się do zaleceń producenta. Zanim narzędzie trafi  do sprzedaży, przeprowadzane są różnego rodzaju testy, dlatego nie należy lekceważyć tych informacji. Nie inaczej jest w przypadku zastosowania się do zaleceń jeżeli chodzi o maksymalną głębokość cięcia dla danego rodzaju tarczy diamentowej.

Jaka jest prawidłowa głębokość cięcia tarczami diamentowymi?

Maksymalna głębokość cięcia tarczy zależy od jej średnicy, więc teoretycznie, podkreślamy teoretycznie można wchodzić w materiał na tyle, na ile pozwala nam system mocujący – po kołnierze mocujące tarczę na wrzecionie obrabiarki. Jednak takie działanie nie jest dobrym pomysłem i nie zalecamy takich praktyk. Wchodzenie przy pierwszym kontakcie na pełną głębokości cięcia skutkuje o wiele szybszym zużyciem tarczy, a nawet jej nieodwracalne zniszczenie.


Jeżeli potrzebujemy przeciąć materiał na większą głębokość – użyjmy tarczy o odpowiednich właściwościach, czyli tarczy diamentowej o większej średnicy lub zróbmy to w kilku przejściach.

Należy także pamiętać o odpowiedniej technice pracy cięcia materiałów twardych, tak jak np. bardzo twardego granitu lub cegły. W takim przypadku cięcie powinno odbywać się kilku etapowo i za pierwszym podejściem nie należy wchodzić tarczą głębiej niż na połowę zalecanej głębokości producenta, czyli np. na 5 cm, w następnym podejściu już na pełną głębokość.
W sytuacji gdy mamy do czynienia z miękkim materiałem, np. miękki marmur, wapień czy też piaskowiec – możemy od razu ciąć na maksymalną głębokość.

Cięcie tarczą diamentową betonu zbrojonego
Tarcza Diamentowa podczas pracy

Jakie prędkość podczas cięcia tarczami diamentowymi?

Prędkość cięcia tarczami diamentowymi uzależniona jest głównie od tego, jaki materiał chcemy ciąć – inną prędkość należy stosować do cięcia materiałów bardzo twardych (30 – 37 m/s), inną do materiałów średnio-twardych (40-47 m/s). W tym przypadku również nie należy przekraczać zalecanych przez producenta max obrotów tarczy. Wartość wyraża się w obrotach na minutę, odnoszących się do max obrotów wrzeciona obrabiarki np. max. 12000 obr/min.

Przekroczenie zalecanych przez producenta max obrotów jest wręcz niedopuszczalne i bardzo niebezpieczne! Może grozić nawet rozerwaniem dysku tarczy, oderwaniem się segmentów tnących lub innym wypadkiem.

Ważny jest również nacisk operatora podczas wykonywania pracy tnącej – nie może on być ani za mały, ani za duży – do pracy należy podejść z rozwagą, pracować obrabiarką swobodnie, nie doprowadzać do wrażenia napotkania na opór oraz kontrolować aby nie spadły gwałtownie obroty narzędzia.

Gdy nacisk będzie za mały – nie dojdzie do właściwości samo-ostrzenia się tarczy diamentowej, czyli odsłanianie nowych ostrych ziaren. Gdy znowu nacisk będzie zbyt duży, może doprowadzić do znacznie szybszego zużycia tarczy lub nawet jej zniszczenia. W konsekwencji spowoduje to spadek obrotów maszyny. Charakterystycznym zjawiskiem zbyt dużego nacisku podczas pracy dla tarcz diamentowych jest gwałtowne iskrzenie.

Bezpieczna praca z tarczą diamentową! 

Zanim zabierzesz się za pracę z maszyną oraz tarczą do cięcia:

 • zadbaj o zasady BHP, w szczególności odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, materiału oraz o artykuły BHP typu rękawice, okulary, maskę, odzież i obuwie;
 • dobierz odpowiednią tarczę do przeznaczenia (do ciętego materiału, do tego czy będziesz pracował metodą na mokro czy na sucho, sprawdź jej obroty maksymalne, średnicę otworu tarczy, itp.);
 • zanim zamontujesz tarczę, oczyść powierzchnię wałka napędzającego i kołnierzy dociskowych;
 • sprawdź czy dobrze zamontowałeś tarczę na urządzeniu, czy kierunek obrotów wałka napędzającego w maszynie zgadza się z tym podanym na tarczy oraz sprawdź czy tarcza jest dobrze umocowana za pomocą kołnierzy dociskowych;
 • nie używać do pracy niesprawnych maszyn lub zużytych lub zniszczonych tarcz;
 • tarcze diamentowe uniwersalne używając tego typu tarcz należy pamiętać o prawidłowym przeznaczeniu takiej tarczy.
 • materiał który ma być poddany cięciu powinien być zamocowany stabilnie, tak aby można było ciąć swobodnie i nie uszkodzić tarczy;

Podczas pracy z maszyną oraz tarczą :

 • pracę cięcia należy rozpocząć płynnie, nie dociskać za mocno narzędzia do ciętego materiału aby nie doprowadzać do gwałtownych spadków obrotów urządzenia;
 • podczas cięcia nie przekraczać zalecanej głębokości cięcia, pilnować aby przy cięciu materiałów twardych pracować etapowo;
 • nie przekraczać dopuszczalnych obrotów tarczy ( niektóre maszyny mają regulację obrotów )
 • pamiętać, że przy „pracy na sucho” również pracować etapowo – co jakiś czas wyjmować tarczę ze szczeliny, przełączyć na bieg jałowy aby ostygła;
 • nigdy nie pracować tarczą przeznaczoną „do pracy na mokro” – metodą na sucho, z kolei jak pracujemy tarczą „na sucho” – nie zmieniać na metodę pracy „na mokro” w trakcie tej samej sesji;
 • decydując się na pracę „na mokro” – stosować tylko urządzenia do tego przeznaczone ze specjalnym zabezpieczeniem różnicowym ;
 • w przypadku uszkodzenia tarczy w trakcie pracy, należy wyłączyć urządzenie. Następnie koniecznie odłączyć z gniazdka urządzenie i dopiero wtedy zabierać się za wymianę tarczy;

Nie należy szlifować tarczami diamentowymi przeznaczonymi do cięcia– przeznaczone są  jedynie do cięcia!!!

Talerze do szlifowania betonu
Talerze do szlifowania betonu

Talerze szlifierskie (diamentowe tarcze garnkowe)  dedykujemy do szlifowania powierzchni czy krawędzi . Tarcze te są bardzo uniwersalnym i wszechstronnym narzędziem o znacznej żywotności. Okazują się więc być niemal niezastąpione w obróbce materiałów.

Warto więc posiadać je nawet do wykonywania drobnych prac remontowych w domu, więcej na ten temat  w następnym artykule .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat