Tarcze szlifierskie - na co zwracać uwagę przy zakupie? - Tarcze diamentowe i maszyny dla budownictwa

Tarcze szlifierskie – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Tarcze szlifierskie – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Szlifierka to bardzo uniwersalne urządzenie, które może spełniać bardzo różne role. W Polsce bardzo często można się także spotkać z nazwami: kątówka, gumówka, diaksa. Jest ona przeznaczona do szlifowania bardzo różnych powierzchni, a także do wykonywania nacięć.

 

Jak dobrać tarcze do cięcia?

Aby szlifierka dobrze spełniała swoje zadanie, konieczne jest dobranie odpowiednich tarcz. Są one różne, w zależności od pracy, którą będzie się wykonywać. Dzięki odpowiedniemu dobraniu tarcz praca przebiegnie dużo szybciej i bezpieczniej, a tarcza pozostanie na dłużej w stanie nienaruszonym.

Wybierając tarczę, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na zewnętrzny rozmiar tarczy, tak aby bez problemu dało się nałożyć osłonę. Z kolei wewnętrzny otwór musi całkowicie pasować do mocującej podkładki, aby tarcza nie spadła w trakcie pracy. Bardzo ważne jest także sprawdzenie prędkości, na jaką można sobie pozwolić w trakcie pracy. Zbyt duża prędkość może sprawić, że tarcza szybko się zużyje, a nawet pęknie i zostanie trwale uszkodzona.

 

Materiał a rodzaj taśmy

Kolejną niezwykle ważną kwestią, jest materiał, który trzeba będzie poddać obróbce. Poszczególne tarcze świetnie radzą sobie z niektórymi materiałami, natomiast przy innych mogą mieć poważny problem. Główna zasada jest bardzo prosta, im twardszy jest materiał tym potrzebna będzie bardziej miękka tarcza, z kolei im będzie się poddawało obróbce miększy materiał, tym twardsze tarcze sobie z tym poradzą. Na rynku dostępne są tarcze o twardości określonej w skali twardości składającej się z 16 stopni (E  do T).

W codziennej pracy najczęściej sięga się po tarcze płaskie, które tną metale żelazne i stal. Z kolei do cięcia metali kolorowych jak np. miedź, aluminium używa się tarczy do aluminium, która zawiera specjalne dodatki w materiale ściernym. Stal nierdzewną czy też kwasoodporną, można ciąć tarczami, które nie zawierają siarczku żelaza.

Aby ciąć niektóre materiały, można także używać tarcz wypukłych. Są one bardziej stabilne. W przypadku elementów wykonanych z ceramiki można się zdecydować na tarcze diamentowe płaskie natomiast z betonem poradzą sobie tarcze segmentowe.

Wybierając tarcze trzeba także zwrócić uwagę na ziarno ścierne. Zwykle jest ono wytworzone z węglika krzemu lub elektrokorundu. Granulacja zaczyna się od 8, czyli od bardzo grubego ziarna, które pozwala na dokonanie pełnego oczyszczenia. Średnie ziarna ścierna mają wartość 30 do 60 i wygładzają, a także przygotowują materiał do dalszej obróbki, natomiast ziarnistość, która wynosi więcej niż 70 umożliwia dokładne wygładzenie powierzchni.

Wybierając tarczę szlifierską warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Dobrze dobra, pozwoli sprawnie obrobić materiał i uzyskać naprawdę satysfakcjonujący rezultat. Na tarczach większości firm, znajduje się szereg najważniejszych informacji, które mogą pomóc przy wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat