Ubranie ochronne na budowę i remont  – jak je wybrać?

Ubranie ochronne na budowę i remont  – jak je wybrać?

Odzież robocza i ochronna to podstawowe elementy wyposażenia każdego pracownika, który wykonuje prace budowlane albo remontowe. Warto jest dokładnie przemyśleć, jakich konkretnie elementów ubrania ochronnego będziemy potrzebowali do zaplanowanych prac, jak również na co zwracać uwagę, dokonując wyboru ubrania roboczego albo ochronnego.

 

Czym różni się od siebie odzież ochronna i odzież robocza?

Odzież ochronna i robocza nie rzadko używana jest zamiennie, tym bardziej w potocznej mowie. Jednakże mieć na uwadze, iż to są zupełnie odmienne środki ochrony życia i zdrowia w czasie pracy w niesprzyjających warunkach.

Odzież robocza to wyposażenie, którego najważniejszym celem jest jednoczesne chronienie zdrowia pracownika, jak i jego prywatnego ubrania. Do części wchodzących w skład odzieży roboczej, zaliczane są głównie: ocieplacze robocze, czapki, kurtki, kamizelki, ogrodniczki, spodnie, bluzy, czy też koszule.

Z kolei zaś odzież typu ochronnego to zabezpieczenie dla życia i zdrowia pracowników. W czasie wykonywania pracy w środowisku, które w sposób bezpośredni zagraża użytkownikowi. Mogą to być między innymi czynniki chemiczne, czynniki mechaniczne, jak i czynniki biologiczne. Odzież ochronną zalicza się do środków tak zwanej indywidualnej ochrony, zaś jej noszenie przez pracowników w pracy jest obligatoryjne. Do odzieży ochronnej, można zaliczyć chociażby: rękawice spawalnicze, rękawy ochronne i specjalne obuwie. Maski przeciwpyłowe, lub też wykorzystywane powszechnie na budowach kaski budowlane.

 

Jaki typ odzieży ochronnej będzie odpowiedni na budowę i remont?

Zgodnie z przygotowanym rozporządzeniem przez Parlament Europejski i radę Unii Europejskiej z dn. 9 marca 2016 r., w zakresie środków indywidualnej ochrony, odzież ochronna klasyfikowana jest wedle trzech różnych kategorii:

Do pierwszej kategorii zalicza się odzież ochronną, która zabezpiecza bezpośrednio przed zagrożeniami marginalnymi. Zaliczana jest do niej także odzież robocza, jak i ubrania wykonane z impregnowanej ochronnej tkaniny, na przykład pyłochłonnej, trudnopalnej, kwasoodpornej, które nie są poddawane ocenie jednostkom notyfikowanym. Odzież ochronna zaliczenia do pierwszej kategorii chroni pracowników przed zabrudzeniami, które są nieszkodliwe dla zdrowia. Ponadto chroni przed czynnikami atmosferycznymi, uszkodzeniami o charakterze mechanicznym, jak również przed źródłami ciepła.

 

Do drugiej kategorii, zaliczana jest odzież ochronna, która chroni pracownika przed wybranymi czynnikami zagrażającymi jego zdrowiu. Niemniej jednak nie jego życiu. W kategorii tej można znaleźć głównie: odzież ochronna dla pracowników narażonych na kontakt z mocnymi substancjami chemicznymi. Odzież ostrzegawczą, na przykład przeznaczoną dla osób pracujących w służbie drogowej, odzież dla pracowników rolnych, dla spawaczy i odzież zabezpieczającą przed przecięciem.

Trzecia kategoria to specjalistyczna odzież ochronna, która zabezpiecza przed najgroźniejszymi spośród czynników powodujących zagrożenie dla życia pracownika. W tej grupie znajduje się odzież ochraniająca przed jonizującym promieniowaniem. Czy też niebezpiecznymi dla naszego życia i zdrowia substancjami biologicznymi i chemicznymi.

 

One thought on “Ubranie ochronne na budowę i remont  – jak je wybrać?

  1. Odpowiednia odzież robocza jest ważna w przypadku wielu zawodów. Materiały, z których wykonywane są takie ubrania cechuje wysoka jakość i trwałość, tak aby podczas pracy w trudnych warunkach, taka odzież pozostała wytrzymała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *