Wiercenie w betonie otworów o dużej średnicy

Wiercenie w betonie otworów o dużej średnicy

Wiercenie w betonie otworów o dużej średnicy może być potencjalnie problematyczne. Jednak warto zwrócić uwagę na dwie metody, dzięki którym można osiągnąć zamierzony efekt.  Przed rozpoczęciem pracy, warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę.

 

Wiercenie w betonie otworów o dużej średnicy

Aby zauważyć różnice między wierceniem w betonie z wykorzystaniem koronek udarowych lub wieloklin i koron diamentowych, warto bliżej przyjrzeć się specyfice pracy tych dwóch narzędzi. Specjaliści dokonali ich porównania, wiercąc dwa niezależne otwory o średnicy 150 mm w takim samym betonie. Ich długość wynosi 5,5 i 10 mm. Aby tego dokonać wykorzystano koronę udarową jednoczęściową, która została napędzona młotem obrotowo – udarowym i diamentową koronką, która służy do wiercenia na mokro.

Za pomocą korony udarowej wiercono otwór o długości 5, 5 cm przez trochę ponad dwie minuty. Natomiast korona diamentowa, poradziła sobie z tym samym zadaniem w około 1,5 minuty. Większy otwór wiercono kolejno w 10 minut i w niecałe 3 minuty. Czas wiercenia uzyskany w obu próbach jednoznacznie wskazuje, że lepszy czas osiąga korona diamentowa. Ponadto czas ten nie jest nieproporcjonalny. Zaistniałe opóźnienie powstało na skutek konieczności opróżniania korony udarowej z urobku. Znacznie spowalnia to cały proces wykonywania otworu. Z kolei korona diamentowa prowadziła wiercenie w sposób ciągły i nie trzeba było robić żadnej przerwy na wiercenie.

 

Wyniki doświadczenia

Na podstawie podjętych działań, można jasno określić, że bardziej wydajne jest wiercenie koronką diamentową. Ta metoda pozwala na uzyskanie pożądanych otworów w betonie zbrojonym i innych twardych materiałach budowlanych. Z kolei korona udarowa nie za dobrze nadaje się do wykonywania otworów w takim tworzywie. Korona diamentowa sprawdza się szczególnie dobrze, jeżeli trzeba wykonać otwory o dużej głębokości, większej niż 10 cm. Pozwala to na uzyskanie większej wydajności. Ponadto jakoś uzyskanych otworów jest także o wiele wyższa.

Mówiąc o koronach diamentowych i udarowych, warto zaznaczyć, że wiercąc na mokro nie zapyla się w żaden sposób miejsca pracy. Jest to bardzo duża zaleta. Sama wiertnica także pracuje dużo ciszej i lżej nić młoty udarowe. Dlatego korona udarowa, lepiej sprawdza się do wykonywania płytkich otworów. Zaletą tej metody, jest też możliwość bardzo szybkiego przygotowania narzędzi do pracy. Niestety w przypadku korony diamentowej nie jest to takie proste i wymaga większego nakładu pracy. Potrzebne jest użycie specjalnego stojaka, do którego trzeba zamocować obrabiane elementy. Użycie młotów udarowych może też prowadzić do powstania mikropęknięć, dlatego na zachodzie praktycznie w ogóle się ich nie używa i zastępuje się je przez diamentowe wiertnice. Nie generują one aż takich wstrząsów i są bezpieczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij wiadomość i otrzymaj rabat