Wiercimy w betonie otwór o dużej średnicy

Wiercimy w betonie otwór o dużej średnicy

Beton zaliczyć można do jednego z najtwardszych materiałów budowlanych. Jednakże, wiercenie w nim otworów wymaga odpowiedniego wyposażenia. W związku z tym, koniecznie musimy wiedzieć jaki sprzęt będzie najlepszy, aby zrobić duże otwory w konstrukcjach betonowych? Warto wiedzieć, że nawiercanie otworów o dużej średnicy, zazwyczaj jest niezbędne wówczas, kiedy prowadzone są prace remontowe, przebudowę, czy też modernizacje. Wiercenie wykonywane jest w ścianach, fundamentach, stropach, elementach prefabrykowanych, jak również w innych elementach, które robione są z betonu.

Wiercimy w betonie otworów o dużej średnicy

Żeby móc zauważyć różnice, jakie występują między wierceniem w betonie, które wykonywane jest z wykorzystaniem koronek udarowych, czy też wieloklin oraz koron diamentowych, to warto wiedzieć jak właściwie działają oba te narzędzia. Wykonano doświadczenia, które miały na celu porównanie tych właśnie narzędzi. Z doświadczeń tych jasno wynika, że zdecydowanie skuteczniejsze jest wiercenie z wykorzystaniem koronki diamentowej. Ta właśnie metoda sprawia, że można uzyskać określone otwory zarówno w betonie zbrojonym, jak również w innych twardych materiałach budowlanych. Tymczasem korona udarowa nie sprawdzi się dobrze w wypadku wykonywania otworów w tego typu tworzywie. Jednakże, korona diamentowa doskonale sprawdzi się, jeżeli chcemy wykonać otwory o dużej głębokości, która jest większa niż 10 cm. Dzięki temu uzyskanie zdecydowanie większą wydajność. Do tego, w tym wypadku jakość uzyskanych otworów jeży zdecydowanie wyższa. Kiedy porównujemy ze sobą korony udarowe oraz korony diamentowe, to wówczas musimy zaznaczyć, że kiedy wiercimy na mokro, to miejsce pracy w żaden sposób nie ulega zapyleniu, co jest ogromną zaletą. Sama wiertnica również pracuje znacznie ciszej i lżej, aniżeli młoty udarowe. Dlatego też, można powiedzieć że korona udarowa sprawdzi się znacznie lepiej, jeżeli chcemy wykonać płaskie otwory.

Wymiary otworów wierconych w betonie

Zdecydowanie najbardziej efektywne wiercenie w betonie następuje z wykorzystaniem narzędzi diamentowych. Ta właśnie metoda jest zdecydowanie najskuteczniejsza dzięki szerokiej gamie średnic oraz głębokości. Metoda diamentowa daje możliwość wiercenia na głębokość, która może wynosić nawet więcej niż 10 centymetrów. W użyciu możemy spotkać koronki diamentowe, których średnica wynosi od 10 mm do 1100 mm. Kolejnym atutem bez wątpienia jest fakt, że istnieje możliwość prowadzenia wierceń pod dowolnym kątem. Można ponadto wiercić otwory o większej średnicy, a wykorzystuje się wówczas pił cyrkulacyjnych z liniami diamentowymi. Do tego, stosowana jest również technika polegająca na odwiercaniu, a wiec na wykonaniu serii mniejszych nawierceń na obwodzie otworu. Dlatego też, kiedy konieczne jest wiercenie w betonie otworów o dużych średnicach, to tak jak wspomniano powyżej zdecydowanie najlepiej sprawdzi się technika diamentowa. Tym, co ją wyróżnia jest brak drgań, brak zapylania, wysoka wydajność, bardzo dobra precyzja oraz estetyka krawędzi otworów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *