Wozy wiertnicze czym są i jakie zastosowanie?

Wozy wiertnicze czym są i jakie zastosowanie?

wiertnice Wozy wiertnicze, znane także pod nazwą wiertnic ciągnionych, są zaliczane do wąskiej grupy specjalistycznego sprzętu budowlanego. Dzięki nim wykonuje się odwierty skutkujące powstawaniem pionowych otworów o pożądanych wymiarach.

 

Czym są wozy wiertnicze?

 

Te nowoczesne maszyny zostały stworzone w odpowiedzi na potrzeby wynikające z prowadzenia prac na nawierzchniach lotnisk (np. roboty przy montażu oświetlenia systemu nawigacyjnego na pasie startowym). W takich warunkach kluczowe są dwie sprawy, które mogą zapewnić wozy wiertnicze. Krótki czas wiercenia oraz możliwość wykonywania odwiertów bez kotwienia wiertnicy. Ponadto znajdują zastosowanie podczas pobierania próbek z nawierzchni dróg, a także przy pracach prowadzonych w tunelach.

 

Wykonanie wozów wiertniczych

 

Konstrukcja tych maszyn została pomyślana w taki sposób, żeby bez trudu mogły poradzić sobie z wykonaniem pionowych otworów w nawierzchniach betonowych. W związku z tym, że używamy tego typu wiertnic zazwyczaj zgodnie ze ściśle określonymi planami budowlanymi, sprzęt pozwalaj na niezwykle dokładne określanie średnic takich otworów. Zazwyczaj zakres grubości wiertła oscyluje wokół 50-600 mm. Głębokość determinuje długość wiertła, lecz możliwe jest zastosowanie elementów przedłużających jego zasięg, o ile zajdzie taka potrzeba. Praktycznie wozami wiertniczymi są wiertnice na własnym podwoziu ze zbiornikiem na wodę. Jest przy tym niezwykle mobilna, bo możemy ją ciągnąć przez zwykły samochód osobowy. Dostarczenie jej nawet w najbardziej niedostępne miejsca nie stanowi większego wyzwania. Posiada także własne podpory, które zapewniają pełne bezpieczeństwo w trakcie prac.

Panel sterowania wozu wiertniczego
Panel sterowania wozu wiertniczego

Działanie wozu wiertniczego

 

Wiertło jest wprawiane w ruch przez silnik spalinowy lub hydrauliczny. Każdy z nich ma swoje zalety i sprawdzi się lepiej w specyficznych warunkach. Główny element sprzętu wiercącego opuszczany mechanicznie (w przypadku mniejszych) lub hydraulicznie.

Jedną z przodujących firm w tej branży jest ADIAM. Stosunkowo długa bytność na rynku przerodziła się w doświadczenie, które umożliwia fachowe podejście do potrzeb klientów. Sprzęt opracowany przez angielskiego producenta i wykonany z największą starannością. Wiertnice ciągnione ADIAM mogą poszczycić się wszystkimi elementami umożliwiającymi niezwykle skuteczną pracę.

Wóz wiertniczy z wiertnicą hydrauliczną na wiertło koronowe
Wóz wiertniczy

Jak wygląda proces wiercenia?

 

Osoba obsługująca sprzęt, po dostarczeniu go w docelowe miejsce, stabilizuje go za pomocą trzech hydraulicznie sterowanych podpór. Kolejno należy nałożyć wiertło na wał hydraulicznego napędu wiertnicy , wprowadzić do systemu odpowiednie parametry dla stosowanej średnicy wiertła. Po uruchomieniu silnika spalinowego, który wprawi w ruch pompy wodne i hydrauliczne, wystarczy zdalnie sterować przebiegiem procesu wiercenia. W chwili osiągnięcia przez wiertło ustalonej głębokości otworu maszyna zmienia kierunek pracy, aż do wysunięcia się wiertła z otworu. Teraz wystarczy zabezpieczyć sprzęt poprzez usunięcie wiertła i zawartości otworu. W zależności od charakteru prac wiertniczych (tzn. czy było to pobranie próbek, czy też wykonanie odwiertu w innym celu) materiał należy zabezpieczyć przed transportem albo skierować do recyklingu.

 

Zapraszamy na stronę >>>

 

Jakie powinny być obroty podczas wiercenia diamentowym wiertłem koronowym. Tabela Obrotów
Jakie powinny być obroty podczas wiercenia diamentowym wiertłem koronowym. Tabela Obrotów

One thought on “Wozy wiertnicze czym są i jakie zastosowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *