Samuraj, który na zawsze zmienił Kalifornię

Samuraj, który na zawsze zmienił Kalifornię


Przemycony z Japonii, stał się pierwszym stałym mieszkańcem USA z Japonii i przyczynił się do narodzin kalifornijskiego przemysłu winiarskiego.

Godzinę drogi na północ od San Francisco, rzędy sękatych i poskręcanych winorośli tarasują zbocza łagodnie pofałdowanych wzgórz w Sonoma County w Kalifornii - które, wraz z sąsiednim Napa, od ponad wieku jest jednym z najlepszych regionów uprawy winorośli na świecie. Wiele z pierwszych komercyjnych winorośli w regionie zostało zasadzonych w połowie 1850 roku przez europejskich osadników, którzy eksperymentowali z odmianami z Bordeaux i innych popularnych regionów winiarskich we Francji i Niemczech, ciekawi, czy rozkwitną w zalanym słońcem, umiarkowanym klimacie i skalistej glebie. Ale Kalifornia mogłaby nigdy nie zdobyć takiego uznania dla winiarstwa, gdyby nie mało znana historia japońskiego imigranta o nazwisku Kanaye Nagasawa.

Urodzony w rodzinie samurajów i przemycony z szogunatowej Japonii, stał się członkiem założycielem utopijnego kultu i ostatecznie znany jako "Król Wina w Kalifornii", Nagasawa prowadził życie, które było dziwniejsze niż fikcja. U szczytu swoich wpływów na przełomie XIX i XX wieku Nagasawa prowadził jedną z największych winiarni w Kalifornii, produkując ponad 200 tys. galonów wina rocznie z winnic liczącej 2 tys. akrów posiadłości Fountaingrove w Santa Rosa.

Król wina" pomagał słynnemu amerykańskiemu botanikowi Lutherowi Burbankowi w nauczaniu ogrodnictwa, konsultował się z międzynarodowymi dygnitarzami japońskimi, a także gościł Thomasa Edisona, Henry'ego Forda, Johna Muira i inne znane osobistości w swojej wystawnej posiadłości w Sonoma.

Nagasawa został zapomniany, kiedy lokalni winiarze Walter i Marijke Byck zakupili ziemię przylegającą do oryginalnej posiadłości Fountaingrove, aby zasadzić na niej winnice. Kiedy zaczęli badać historię tego obszaru, odkryli skomplikowane dziedzictwo triumfu, uprzedzeń i strat.

"Moja matka chciała przywrócić dziedzictwo naszej ziemi, a kiedy dowiedziała się o Nagasawie, chciała opowiedzieć tę niesamowitą historię o ważnej postaci historycznej w hrabstwie Sonoma, o której wiele osób nie ma pojęcia" - powiedział Rene Byck, syn Marijke i właściciel winiarni Paradise Ridge.

Stałem z Rene w małej, rodzinnej winiarni, patrząc na wystawę, którą Byckowie po raz pierwszy odsłonili w 1996 roku z pomocą Muzeum Hrabstwa Sonoma i potomków Nagasawy, Kosuke Ijichi, Amy Mori i ich dzieci. Zdjęcia Nagasawy i jego rodziny przed winnicami, bawiących się w jego ozdobnej rezydencji Fountaingrove i nadzorujących operacje winiarskie były wyświetlane na ścianach. Były też kopie wczesnych etykiet winnicy; butelki Fountaingrove Champagne, burgunda, rieslinga i pinot blanc; oraz duża metalowa puszka "Czystego soku z winogron", który Nagasawa sprzedawał podczas prohibicji w latach 20-tych.